Social Bookmarking چیست و چه فوایدی دارد؟

    معادل با     November 01, 2005

بوک مارک جمعی بصورت خلاصه یعنی استفاده از قدرت تفکر جمع برای به نظم درآوردن و بازیابی اطلاعات. هر فردی از این جمع ذره ای از اطلاعات را به نظم در می آورد و حاصل کار اطلاعاتی خواهد بود که بازیابی آن به مراتب ساده تر و منطقی تر از سیستم های جایگزین خواهد بود( جستجو در موتورهای جستجو و یا به نظم درآوردن اطلاعات روی مرورگر).

اوج گرفتن بوک مارک جمعی از حدود 2 سال پیش با del.icio.us شروع و در حال حاضر بیش از 20 سرویس دهنده مختلف و اکثرا به صورت مجانی به شما کمک میکنند که اطلاعات مورد نیازتان را به سهولت بازیابی نمائید. سرویس del.icio.us با بیش از 1 میلیون استفاده کننده به عنوان پیشرو این نوع خدمات صرفا" یک سرویس جمعی است و این به این معنی است که حاصل کار شما برای همگان قابل دسترسی خواهد بود. سرویسهای دیگری هم هستند که به شما امکان خصوصی بودن بوک مارک را هم میدهند مانند Furl با بیش از 200,000 استفاده کننده. شخصا با بررسی روی 6 سرویس دهنده( del.icio.us - Furl - Spurl - BlinkList - Coonotea -Yahoo MyWeb ) به این نتیجه رسیده ام که استفاده همزمان از del.icio.us و Furl بهترین است. در این بررسی تکیه من عمدتا بر روی del.icio.us خواهد بود ولی مزایای furl را هم خواهم گفت.

ِDel.icio.us :
با ایجاد یک اکانت بلافاصله قادر به استفاده خواهید بود. استفاده از سیستم کاملا مجانی است. در گشت و گذار در وب هر صفحه وب که مورد توجهتان قرار گرفت آنرا بوک مارک کنید و del.icio.us بلافاصله آدرس صفحه و عنوان صفحه را استخراج نموده و شما نیز میتوانید در صورت لزوم توضیحی به آن بیفزائید و یا آنرا طبقه بندی نمائید.

طبفه بندی به عنوان مهمترین قسمت قضیه بر اساس TAG صورت میپذیرد. TAG چیزی مانند یک کلمه کلیدی است که آن مدرک را توصیف مینماید. آین کلمه را میتوانید به اختیار خود انتخاب نموده یا از del.icio.us کمک بگیرید که بصورت هوشمند کلماتی را که دیگران در توصیف این مدرک استفاده نموده اند در اختیارتان میگذارد. پس از save مطلب نشانی این مطلب همراه با توضیحات شما در سرور del.icio.us ذخیره و از این به بعد نه تنها از روی کامپیوتر موجود بلکه از روی هر کامپیوتری قابل دسترسی خواهد بود و نیز چنانچه فرضا کامپیوتر خود را فرمت نمائید بازهم جای اطلاعات امن است.

برای سهولت بخشیدن به کار بوک مارک Bookmarklet مخصوص وجود دارد که این کار را ساده و حتی در مواردی فقط با یک click میتوانید بوک مارک کنید.

کد رنگی چیز معرکه ای است که بصورت بصری اهمیت آن TAG را نشان میدهد. هرچه تعداد استفاده کننده بیشتر باشد آن TAG پررنگتر میشود.

پس به صورت خلاصه میتوان گفت توسط del.icio.us از قدرت تفکر جمعی برای طبقه بندی مطلوب اطلاعات استفاده میکنیم. فواید دیگری نیز وجود دارد:

1 - نه تنها از اطلاعات خود استفاده کنید بلکه از اطلاعات دیگران هم استفاده کنید.
2 - برای هر TAG یک فید وجود دارد و از این RSS به اشکال مختلف میشود استفاده کرد.
3 - موتور جستجوی Technorati مانند چند موتور جستجوی دیگر دائما" در حال استخراج اطلاعات از طریق TAG های del.icio.us است و از این طریق مطالب طبقه بندی شده شما در معرض دید بیشتری قرار میگیرد.
4 - ترفندهای مختلفی را میشود با آن زد!

هنوز برای استفاده از آن مردد هستید! این 2 لینک را ببینید:

1 - صفحه InforWorld که یک نشریه بسیار معتبر است را نگاه کنید. شاید با استفاده آنان متقاعد شوید.
2 - به صفحه آقای حسین درخشان نگاه کنید که از حدود یک سال و نیم پیش دائما" در حال استفاده از این سیستم بوده است و نزدیک به 1000 مطلب در آن ذخیره دارد. شاید به این طریق متقاعد شوید.
نکته 1 : در آرشیو مطالب ایشان یک کلام توضیح در این مورد ندیدم در حالیکه راجع به همه چیز اظهار نظر کرده اند. این برای من معما شده است و از قدیمیها میخواهم که چنانکه اشتباه میکنم و مطلبی نوشته اند یا دلیلی میبینند به من بگویند.
نکته 2 : از بیش از 1 میلیون استفاده کننده سیستم تا این لحظه با تمام بررسیها بیش از 10 ایرانی که از سیستم استفاده کنند ندیده ام و در خوشبینانه ترین حالت بیش از 50 نفر نیستیم.دلیل این استفاده بسیار ناچیز با توجه به وزن قابل ملاحظه بلاگرهای ایرانی چیست ؟ اگر کسی میتونه کمک کنه بفهمیم چرا ایرانیها این سیستم رو نادیده گرفتند ممنون میشم. آیا به این علت که اجتماعی نیستیم ؟ آیا به این علت که استفاده از پدیده نو خاص جوامع پیشرفته هست ؟ آیا در وبلاگستان هم مرجع تقلید داریم و منتظر فتوائیم؟....... نظر بدهید.

برای اینکه بیشتر به فواید بوک مارک جمعی پی ببرید و حس کنید چی میگم, به موارد استفاده خود من توجه کنید:

از میان چند حساب من در این سیستم این یکی رو ببینید ( اینجا را کلیک کنید )
1 - استفاده از طبقه بندی مطالب وبلاگ که در ستون سمت راست وبلاگ مشاهده میکنید ( میدانید که بلاگر طبقه بندی ندارد )
2 - استخراج عناوین مطالب وبلاگها ( اینجا را کلیک کنید )
3 - لینکدونی در حال ساخت ( اینجا را کلیک کنید )
4 - لینکدونی روزانه - سر ساعت خاص لینکهای آن روز را اتوماتیک به وبلاگتان ارسال میکند.( متاسفانه برای بلاگر ظاهرا" راهی نیست ولی اگر کسی خواست این لینکدونی روزانه رو در WordPress - Movable Type - TypePad استفاده کنه کامنت بذاره تا بگم چطور )
5- پستهای من در Technorati و چند موتور جستجوی دیگر بدون هیچ کاری به سرعت دیده میشه و از این طریق هم خواننده دارم.
6 - و موارد استفاده دیگر..... بگذارید منهم مثل دیگران چند Trick رو برای خودم نگه دارم!


Furl :
دومین سرویس پرطرفداره و استفاده از آن مزایای خاصی دارد که در زیر می آید:
1 - میتواند هم جمعی باشد و هم خصوصی. انتخاب با شماست.
2 - یک کپی از صفحه وب را برای شما ذخیره مینماید. حتما به مواردی برخورده اید که سرور قابل دسترسی نیست - مدرک تغییر کرده و.... شخصا در مواردی که میخوام در مورد مطلب وبلاگ دیگران بنویسم یک نسخه رو ذخیره میکنم تا حرفم بعدا" هم قابل استناد باشه...
3 - برای سایتهائی که Registration لازم دارد و یا استفاده از آن منوط به عضویت است این کپی برای دیگران هم قابل استفاده خواهد بود! نقض صریح کپی رایت!
4 - جستجو نه تنها در عناوین بلکه کلیه مطالب صفحات ذخیره شده.

توصیه من : عمدتا از del.icio.us استفاده کنید و برای موارد خاص از Furl

کوتاه تر از این امکان نداشت که بنویسم. امیدوارم مفید باشد. چنانچه سئوالی داشتید و یا در استفاده به مشکلی برخوردید کامنت بگذارید همینجا جواب میدم.


Anonymous said...

salam dooste aziz, az emrooz man ham az in system estefade mikonem. be nazar chize jalebi miad. movafagh bashi

saleh said...

سلام
من مدتی در شرکتی بودم که یک سایت ایرانی برای این کار دست کرد با نام
oyax.com
من با استفاده از این سیستم
این صفحه را برای خودم ساختم
http://weblog.salehoffline.com/click.html
در وبلاگم راجع به این سیستم شرح داده ام

behrooz said...

مرسی از مطلب جالبتون.خیلی مفید بود وتا وقتی از این گونه سرویسها استفاده نمی کنیم قادر به درک کاربردشون نیستیم.فقط یک سوال،آیا داشتن چندین اکانت کمک بیشتری برای طبقه بندی مطالب میکنه؟

Koorosh Eslamzade said...

در جواب بهروز:
این بستگی به نظر شخصی و نوع استفاده داره. من شخصا فکر میکنم که وقتی کارکردهای متفاوتی داشته باشم ادره همشون در یکجا کار جالبی نیست. مثلا خود من یک اکانت دارم که مطالبی رو که اصلا ربطی به وبلاگ نوشتن نداره توش قرار میدم. مطالبی شخصی. چند اکانت هم برای کمک به وبلاگ نوشتن دارم. یکی تمام لینک به ابزارها - سرویسها - و منابعه ویک اکانت دیگه که فقط در رابطه با پستهای وبلاگهام کارائی داره که شامل عناوین پستها هست و از این طریق هم به نمایش طبقه بندی در وبلاگها میپردازم. و اکانتهای دیگه. به این شکل نگاه کردن عیبش اینه که برای ورود به هر کدوم از اکانتها احتیاج به وارد کردن نام کاربری و نام رمز هست. این عیبشه ولی در عوض برای من حسنهای زیادی داره. امیدوارم جواب سئوالتونو داده باشم.

behrooz said...

مرسی از پاسختان. جوابم را گرفتم. اگر چه که یک اکانت پاسخگوی نیاز من در حال حاضر هست ولی دانستن دلیل مورد نیاز بودن چندین اکانت در آینده به من برای استفاده هر چه بهتر از social bookmarking کمک خواهد کرد.

سبکبال said...

اینکه می گویی یعنی که چه ؟
من حالیم نشد بابام جان
من همیشه برام سوال بوده که بوک مارک چیه؟
اگه می شه بنده را خر فهم کنید

Koorosh Eslamzade said...

سبکبال عزیز
بوک مارکینگ روی وب بطور ساده یعنی اینکه هر مطلبی رو در اینترنت دوست داشتید که بعدا هم ببینیدش اونو در یک سایت که بهترینش Del.icio.us هست ثبت میکنید و نه از روی اون کامپیوتر بلکه از هرجائی دوباره بهش دسترسی دارید. اگه هم کامپیوترو مجبور شدید فرمت کنید باز اون لینکهای قبلی سرجاشه. تگ هم یک توصیفی هست که اختیاری به اون میدید و این تک گذاری برای وقتی مفیده که در طول مدت تعداد خیلی زیادی از این سایتها و مطالبو ثبت کردید و بوسیله اون تگ اون سایت یا مطلبو دوباره بهش دسترسی پیدا میکنید.

علی پارسا said...

مطلب کاملی بود بله با نظر شما موافق هستم که در کمال تعجب Del.icio.us هنوز جایگاه خودش رو پیدا نکرده .. در ضمن ظاهراً BlinkList ارزش بررسی مجدد رو داره چون بتازگی کلی تغییرات در سرویس خودشون دادن.

moncler jackets sale said...

Currently, pandora bracelet beads includes a couple of large builders which persuade pandora australia that innovated ingredients of those jewelry, charms, jewelry, snowchains combined with ovoids. Each individual will be competent goldsmiths that cheap pandora bracelets may understand intricacies for the up to date scientifically pandora charms established of fashion rings format. Let them do pandora bracelets and charms it preferences a really wonderful bead pandora bracelets or beauty for almost any situation and utilisation of the unforgettable seconds on your life style in pandora charms australia order to choose along with generate a pandora charm bracelet good suspend necklace to suit your needs or any other man or woman completely unique together with your lifestyle pandora beads sale. Browse by means of our own blog page pandora beads australia to decide on spheroids through man or woman who method from my assortment to generate your current band page pandora style beads layout with your Pandora charms as well as beads you might love without any help cord, diamond necklace, or even bracelets. With a lot of pandora beads cheap various just simply types of pandora sale without any help; movies, pills, antique watches, rare metal, window, and then whatnot Pandora carries something that will pandora bracelets appeal for you personally. pandora jewelry offers common as well as ageless pellets combined with charm bracelets that will actually pandora beads very last with cheap pandora regard to ages.

moncler jackets sale said...

As soon as pandora bracelets ended up being to start in recognized with pandora jewelryThe early 80's, owner coupled with goldsmith In every Enevoldsen would not now have desired that contents of Pandoras carton may be so far-reaching pandora bracelets canada combined with important. Witout a doubt, pandora bracelets sale permits although in all places to inform their own individual private testimonies as a consequence of the particular average concerning pandora expensivepandora bracelets cheap. Beginning revealing a article along with Pandora.

Rare metal pandora charms could possibly function yellow teeth enamel hearts and minds, purple colours tooth seeing stars and even other sorts of particular pandora charms sale purple-related theme. Go for jewels by just buying pandora charms store ovoids which will aspect amethysts available at his or her's middle, or simply prefer that upcoming ideal period using dazzling pandora beads purple colours cubic zirconia. Black murano goblet drops also are provided, enriching each and every latest Pandora earrings developing pandora necklaces a photograph concerning in depth a purple pallette pandora necklaces sale.

When you're believing pandora bracelets canada sale that the specifications from the individual wearing it will effect the beauty combined with program using the supplement pandora bracelets charms sale, then simply ordinarily do not feel concerned. Them pandora bracelets and charms as well as Pandora charms are made of gold coins, glasses coupled with boulders. cheap pandora bracelets You will probably be sure to enjoy a gemstone you is probably like to show off as you often have performed making your current pandora jewelry sale.
If you are still confused moncler jackets sale about your style or cannot find a suitable for yourself. You can try. moncler sale are one of their most popular merchandise, which is popular with men, women moncler coats and their children. With the Moncler become more and more popular, women are dreaming of owning moncler vests an article of Moncler clothes. No one can overlook the existence of

Anonymous said...

با اینکه سایت نیستی اما کارت درسته خوشم اومد.تخصصی کار میکنی.دمت گرم .من شدیدا درحال کار کردن رو رنکینگ سایتام هستم .حدود 11تا سایت دارم وهمشون نیاز به رتبه گرفتن دارن.ظاهرا از طریق بوک مارک میشه خیلی کارا کرد

Shijun Lin said...

shijun 5.16
coach outlet online
air jordans
michael kors outlet online
ray ban outlet
abercrombie fitch
jordan shoes
louis vuitton
michael kors outlet online
cheap toms
nike air max
louis vuitton handbags
coach outlet
louis vuitton
louis vuitton outlet
ray ban wayfarer
oakley outlet
oakley frogskins
ray ban glasses
kate spade bags
pandara jewelry
ghd
marc jacobs outlet
coach factory online
louis vuitton outlet
timberland outlet
tory burch outlet
fitflops
mont blanc mountain
michael kors purse
jordan 11 snakeskin
louis vuitton handbags
michael kors handbags
michael kors uk
burberry outlet online
coach outlet
louis vuitton
louis vuitton handbags
cheap oakley sunglasses
coach outlet
toms shoes

chenlina said...

chenlina20150611
hollister jeans
michael kors
michael kors outlet
abercrombie and fitch
louis vuitton outlet
ralph lauren
coach factory outlet
jordan concords
christian louboutin shoes
louboutins
ray ban sunglasses
tod's outlet
toms wedges
coach factory outlet
cheap jordans
ray ban glasses
louis vuitton
cheap jerseys
fitflops
true religion sale
coach outlet
ray ban sunglasses
polo ralph lauren
prada outlet
tods outlet store
michael kors watches
abercrombie and fitch new york
toms shoes
juicy couture outlet
ghd straighteners
lululemon sale
gucci outlet
cheap oakleys
ray bans
ncaa jerseys
ralph lauren outlet
air jordans
fendi outlet
concords 11
coach outlet
as

xiaozhengm said...

2015-6-12 xiaozhengm
hollister clothing
pandora jewelry
kate spade outlet online
gucci outlet
ray ban sunglass
true religion
cheap ray ban sunglasses
nike air max
michael kors outlet online
michael kors
michael kors handbags
coach outlet
true religion outlet
coach outlet online
ray ban outlet
oakley sunglasses outlet
cheap oakley sunglasses
coach outlet online

Junda Xu said...

20150704 junda
michael kors handbags
ray bans
louis vuitton sacs
coach factory outlet
coach outlet store online
soccer shoes
burberry outlet online
mont blanc
hollister outlet
true religion sale
rolex watches for sale
true religion jeans
cheap oakleys
ray ban glasses
coach factory outlet
jorda femme pas cher
air max uk
longchamp
oakley store
prada outlet
gucci uk
louboutin
ed hardy outlet
polo ralph lauren uk
cheap soccer jerseys
longchamp pas cher
burberry handbags
michael kors outlet online
kate spade bags
christian louboutin shoes
toms outlet store
michael kors
mcm bags
louboutin
kate spade bags
fitflops shoes
chanel bags
abercrombie & fitch
ray ban outlet
gucci borse

حسام داود said...

Cleaning services company in Riyadh of Staff of the best companies in Riyadh cleaning workers technical coach at the highest levelشركة تسليك مجارى بالرياض
شركة تنظيف فلل بالرياض
شركة تنظيف خزنات بالرياضCleaning services company in Riyadh of Staff of the best companies in Riyadh cleaning workers technical coach at the highest level
شركة مكافحة حشرات بالرياض
شركة تخزين اثاث بالرياض
شركة رش مبيدات بالرياض
شركة نظافه بالرياض
شركة تنظيف منازل بالرياض

chenlina said...

chenlina20151210
prada handbags
adidas superstars
michael kors handbags
tory burch sale
michael kors outlet
cheap jordans
timberland outlet
oakley sunglasses
toms shoes
cheap nfl jerseys
hollister
supra shoes
coach factory outlet online
jordan concords
ugg clearance
polo ralph lauren
coach outlet
michael kors outlet stores
hollister co
abercrombie and fitch new york
chanel handbags
giuseppe zanotti
uggs boots for women
ugg boots
coach factory outlet online
air max 90
michael kors outlet
michael kors outlet
michael kors handbags
louis vuitton
jordan retro
burberry outlet
louis vuitton handbags
cheap oakley sunglasses
official coach factory outlet
hollister co,hollister jeans,hollister.com,hollister ca
kate spade handbags
ugg boots
michael kors handbags
the north face outlet
as

dong dong23 said...

polo ralph lauren
louis vuitton outlet
michael kors outlet
lebron james shoes 2015
coach factory outlet
ray ban sunglasses outlet
coach outlet online
coach factory outlet
coach outlet
michael kors handbags
kevin durant shoes
michael kors outlet
michael kors outlet
louis vuitton handbags
ray ban wayfarer
kate spade handbags
ralph lauren outlet
rolex watches
insanity workout
nfl jerseys wholesale
michael kors outlet
michael kors outlet
coach outlet
ralph lauren polo
ray ban sunglasses
michael kors outlet clearance
tory burch flats
jordan concords
louis vuitton
cheap oakleys
ray ban outlet
ralph lauren outlet
longchamp handbags
adidas shoes
louis vuitton handbags
nike roshe flyknit
supra sneakers
ray bans
polo ralph lauren
20165.24wengdongdong

chenlina said...

chenlina20160613
coach factory outlet
louis vuitton outlet
mont blanc pens
true religion jeans
coach factory outlet online
adidas shoes
nike free runs
nike air max 90
adidas originals store
coach factory outlet
kd 8 shoes
coach outlet store online
louis vuitton
toms wedges
true religion outlet
michael kors handbags
michael kors uk
nike free run
michael kors
jordan 6
louis vuitton outlet stores
cheap oakley sunglasses
coach outlet store online
ralph lauren
louis vuitton outlet stores
michael kors outlet clearance
louis vuitton outlet
nike trainers uk
designer handbags
coach outlet
replica watches
michael kors handbags
vans shoes
fitflops
nike blazers
cheap jordan shoes
polo ralph lauren
running shoes
vans shoes sale
true religion
as

chenlina said...

chenlina20160613
gucci handbags
louis vuitton handbags
michael kors handbags
kobe bryant shoes
longchamp handbags
nike air max
coach factory outlet
lebron 13
ralph lauren uk
cartier watches
toms shoes
air jordan 8
jordan 3 white cenment
christian louboutin outlet
cheap air jordans
ray ban sunglasses discount
celine bags
coach factory outlet
louis vuitton outlet
kobe 10
ray ban sunglasses
fitflops sale clearance
oakley sunglasses
nike air jordan
ghd hair straighteners
cheap oakley sunglasses
cheap jordan shoes
north face outlet
michael kors outlet online
christian louboutin outlet
oakley sunglasses
air max 90
ralph lauren outlet
tory burch outlet
jordan retro 3
coach outlet
michael kors handbags
louboutin
coach factory outlet
nike roshe runs
as

Mie Helal said...

I needed to thank you for this good read

https://decor-ksa.com/villas-homes-window/
https://decor-ksa.com/windows-iron/

soma taha said...

I like it when people come together and share ideas.

http://www.prokr.net/2016/09/water-leaks-10.html
http://www.prokr.net/2016/09/water-leaks-9.html
http://www.prokr.net/2016/09/water-leaks-8.html
http://www.prokr.net/2016/09/water-leaks-7.html
http://www.prokr.net/2016/09/water-leaks-6.html
http://www.prokr.net/2016/09/water-leaks href="http://www.prokr.net/2016/09/water-leaks-4.html">http://www.prokr.net/2016/09/water-leaks-4.html
http://www.prokr.net/2016/09/water-leaks-3.html
http://www.prokr.net/2016/09/water-leaks-2.html
http://www.prokr.net/2016/09/water-leaks.html

rehabgad1 said...

Good write-up. I definitely love this site. Keep it up
http://rehabgad.nation2.com/
http://prokr.mozello.com/blog/
http://prokr123.talkspot.com/
http://www.nv2it.org/

Dr. Rohan Sinha said...

Thank you, that was just an awesome post!!!

Post a Comment

بازدیدکننده محترم:
ضمن تشکر واحترام فراوان بابت نظرتان،
خواهشمندم انتظار پاسخگوئی به تک تک نظرات را نداشته باشید. اما:
چنانچه انتقاد یا راهنمائی شما
کلیت مطلب را زیر سئوال ببرد،
آمار غلطی را تصحیح کند و یا
راه جدیدی برای نگرش به موضوع ارائه کند،
نقطه نظر شما در انتهای مطلب اصلی و همراه با نظر خودم درج خواهد شد.
نظرات این وبلاگ پاک نخواهند شد مگر با استثنائاتی.
به کار گرفته شده از بیست و دوم شهریور هزار و سیصد و هشتاد و هفت

جستجو در منابع بلاگر

Custom Serach

فید / خوراک / خبرمایه

اشتراک فید

دریافت توسط ایمیل

آدرس ایمیل خود را وارد کنید:

Delivered by FeedBurner

خواندنیها از وبلاگشهر