یاهو‌پایپ به‌زبان ساده

    معادل با     January 10, 2009

یاهوپایپ چیست؟

پایپ یک سرویس اینترنتی است که توسط یاهو در فوریه 2007 معرفی شد. در مورد اهمیت یاهوپایپ همین بس که tim O'reilly کهنه کار دنیای وب، آن را واقعه مهم تاریخ اینترنت قلمداد می‌کند.logo_1 یاهوپایپ امکاناتی را در اختیار می‌گذارد که فرد فاقد معلومات برنامه‌نویسی قادر به خلق پیچیده‌ترین کارها می‌شود. کار پایپ گرفتن اطلاعات به اشکال گوناگون، تجزیه، ترکیب و دستکاری در این اطلاعات و عرضه آن به شکل دلخواه است. تمام امور بدون نیاز به نوشتن کد برنامه نویسی، در محیطی گرافیکی، و با شیوه drag and drop انجام میشود. تقریبا هر شکل از اطلاعات موجود در وب را می‌شود درکنترل گرفت آنرا از عناصر نامطلوب تخلیه، عناصر دلخواه را به آن افزوده و از حاصل آن به طرق مختلف بهره برد.


پایپ توسط چه کسی به وجود آمد؟
ایده اولیه توسط پاشا صدری، ایرانی، عرضه شد. وی یکی از چند نفری بود که این ایده را در نهایت به شکل یاهوپایپ به دنیای وب عرضه کرد. پاشا صدری که از سال 2000 در یاهو شاغل بود و در چند پروژه یاهو نقش برجسته ای داشت، 6 ماه پس از عرضه آن یاهو را ترک و شرکت پولوور را که برای بسیاری از فرندفیدی‌ها آشناست تاسیس کرد. توضیحات ویدئوئی پاشا صدری در معرفی پایپ و پرفایل وی را ببینید.


سرویس‌های مشابه یاهوپایپ کدامند؟
سرویس‌های بسیاری هستند که در طبقه‌بندی کلی دست‌کاری در اطلاعات (mashup) جا می‌گیرند. نگارنده از دو سال پیش بسیاری از این سرویس‌ها را آزمایش کرده است. از میان سرویس‌های جالب که کیفیت متفاوتی را عرضه می‌کنند میتوان از ، Microsoft PopFly ، Google Mashup Editor ، IBM Lotus Mashup ، Intel Mash Maker نام برد. بعضی از این سرویس‌ها در صورت توسعه، دنیای مشاپ را تغییر خواهند داد . اما در حال حاضر یاهوپایپ از تمام این سرویس‌ها کاربردی‌تر و انقلابی‌تر است.


برای کار با پایپ به چه معلوماتی احتیاج داریم؟
کار با یاهوپایپ احتیاج به هیچ پیش‌نیازی ندارد اما برای کاربردهای پیچیده و پیشرفته، در درجه اول به شناخت نسبی فرمت‌های RSS و Atom و در نهایت به تسلط بر regex نیاز است.


محدودیت‌های پایپ چیست؟
پایپ دارای امکاناتی است که راه را بر خلاقیت باز می‌گذارد اما مشکلاتی هم دارد از جمله، محیط پایپ با اینترنت‌اکسپلورر سازگار نیست، بعضی عملیات در متون طولانی ممکن نیست، بعضی از عناصر پایپ با زبان فارسی مشکل دارند و ...


محیط برنامه:
محیط برنامه از 3 قسمت کلی بر طبق شکل زیر تشکیل می‌شود:

1- ماژول‌ها ماژول‌ها هر کدام کار خاصی را انجام می‌دهند. هر مازول تکه‌ای از برنامه با کارکرد خاص است که ما را از زحمت برنامه‌نویسی معاف می‌کند. ماژول‌ها را با کمک ماوس به میز کار می‌کشانیم.


2- میز کار مازول‌ها را در اینجا به‌هم متصل می‌کنیم و از آن یک خروجی می‌گیریم.


3- آزمایش خروجی و رفع اشکال حاصل کار میز کار را، در این قسمت مشاهده می‌کنیم. اگر اشکالی بود در قسمت میز کار تغییرات مناسب را اعمال کرده تا نهایتن به نتیجه مطلوب برسینم.


در قسمت آزمایش، جزئی ترین اطلاعات واقع در فید، که در حالت عادی از دید مخفی است، قابل مشاهده است. شکل زیر را ببینید.

یک پروژه بسیار ساده با پایپ
1- یک‌جا و در هم‌کردن دو فید مختلف. دنیای وبلاگ - دنیای فیلم
2- مطالبی را که شامل لینک دلیشز هستند حذف می‌کنیم.
3- آنها را بر اساس زمان اتشار مرتب می‌کنم.
4- تعداد مطالب را به 20 کاهش می‌دهم.
5- خروجی می‌گیریم. از خروجی آر اس اس آن در هر جا از جمله ستون کنار وبلاگ می‌شود استفاده کرد.
از طریق لینک بالا امکان دسترسی به سورس و کپی کردن (طبق اصطلاح یاهو clone کردن) هست.

با پایپ چه می‌شود کرد و از کجا شروع کنم؟
تنوع کارهائی که با پایپ امکان انجام دارد بسیار است. این لینک شما را به چندین هزار پروژه مورد اقبال پایپ راهنمائی می‌کند. لیست مازول‌های پایپ، که هر کدام کاری صورت می‌دهد، به‌همراه توضیحشان در اینجا ببینید. متاسفانه توضیحات نارسا هستند. مستندات مطلوبی هم در این زمینه وجود ندارد و بعضی از سئوالات و ابهامات در هیچ منبعی حتی فروم‌های خاص پایپ جوابی نیافته است. گوئی جامعه وب با پدیده‌ای مواجه‌شده ‌است که انتظار آن را نداشته ‌است. اکثرن، قبل از این‌که به عمق یایپ بروند، از وجود آن اظهار تعجب و شادمانی کرده‌اند. حتی اکثریت پروژه ‌های انجام شده به‌نظر نمایشی می‌رسند و از کاربرد عملی پایپ، جز استثنائاتی، خبری نیست. مطالب آموزشی هرگز از سطح،پا را فراتر ننهاده‌اند.

این پروژه با وجودیکه بسیار انقلابی است به نظر می‌رسد که تا حد زیادی با بی‌مهری یاهو مواجه است شاید تیم یاهو با رفتن پاشا صدری موتور محرک خود را از دست داده است. هر چه هست از امکانات بیشتر و رفع ایرادات در یکسال گذشته اثری نبوده است. برای من رسیدن تا این حد مهارت که چند کار جدید و فاقد سابقه را با آن انجام دهم تا حد زیادی دشوار بوده است. امیدوارم چنانچه شما تصمیم دارید هم‌گام با آینده وب شوید و کاری با آن صورت دهید تجربه من باعث شود که شما آن سختی را حس نکنید. از جمله کار‌های جالبی که ممکن است با آن انجام دهید تهیه فیدهائی از بالاترین است که خود سایت ارائه نمیدهد. راهی که معمولن توصیه میشود استفاده از سرویس Dapper است. این راه را من رفته ام اما آنرا قابل اطمینان نمیدانم. راه یاهوپایپ بسیار مطمئن و تست شده است. تجربه بر من ثابت کرده است که در یاهو پایپ، هیچ کاری، هرچند به‌نظر غیر ممکن برسد، نشد ندارد. منتظر مطالب بیشتری در مورد پایپ باشید. تصمیم دارم از پروژه های پیچیده پایپ بلاگرول، متدی که با آن خبرخوان‌های پرشین‌بلاگرز جدید تهیه شده است و ادیتور نگارشی زبان فارسی رمز گشائی کنم.

در حاشیه: پرشین بلاگرز جدید از سه شنبه 24 دیماه 87 شروع به‌کار می‌کند.

محسن شایان said...

جالب بود خدایش نمیدونستم چیه خیلی خیلی ممنون

Anonymous said...

باسلام
اگر امکان دارد در مورد تبدیل فیدهای خلاصه به فیدهای بامتن کامل با استفاده از یاهو پایپ مقدار ی توضیح دهید
با سپاس

Anonymous said...

There are a few audible artist qualities which in and of themselves accomplish replica Tag Heuer watches a best affluence brand. If you are a being who brand night life, you can accept the above model. If you are a being who brand simplicity, one with white precious stones could be a bigger choice. Most individuals who acquirement affluence watches wish them to angle out on their wrist.

muebles madrid said...

Well, I don't actually consider this is likely to have success.

Anonymous said...

Currently, pandora bracelet beads includes a couple of large builders which persuade pandora australia that innovated ingredients of those jewelry, charms, jewelry, snowchains combined with ovoids. Each individual will be competent goldsmiths that cheap pandora bracelets may understand intricacies for the up to date scientifically pandora charms established of fashion rings format. Let them do pandora bracelets and charms it preferences a really wonderful bead pandora bracelets or beauty for almost any situation and utilisation of the unforgettable seconds on your life style in pandora charms australia order to choose along with generate a pandora charm bracelet good suspend necklace to suit your needs or any other man or woman completely unique together with your lifestyle pandora beads sale. Browse by means of our own blog page pandora beads australia to decide on spheroids through man or woman who method from my assortment to generate your current band page pandora style beads layout with your Pandora charms as well as beads you might love without any help cord, diamond necklace, or even bracelets. With a lot of pandora beads cheap various just simply types of pandora sale without any help; movies, pills, antique watches, rare metal, window, and then whatnot Pandora carries something that will pandora bracelets appeal for you personally. pandora jewelry offers common as well as ageless pellets combined with charm bracelets that will actually pandora beads very last with cheap pandora regard to ages.

chenlina said...

chenlina20160613
gucci handbags
louis vuitton handbags
michael kors handbags
kobe bryant shoes
longchamp handbags
nike air max
coach factory outlet
lebron 13
ralph lauren uk
cartier watches
toms shoes
air jordan 8
jordan 3 white cenment
christian louboutin outlet
cheap air jordans
ray ban sunglasses discount
celine bags
coach factory outlet
louis vuitton outlet
kobe 10
ray ban sunglasses
fitflops sale clearance
oakley sunglasses
nike air jordan
ghd hair straighteners
cheap oakley sunglasses
cheap jordan shoes
north face outlet
michael kors outlet online
christian louboutin outlet
oakley sunglasses
air max 90
ralph lauren outlet
tory burch outlet
jordan retro 3
coach outlet
michael kors handbags
louboutin
coach factory outlet
nike roshe runs
as

Post a Comment

بازدیدکننده محترم:
ضمن تشکر واحترام فراوان بابت نظرتان،
خواهشمندم انتظار پاسخگوئی به تک تک نظرات را نداشته باشید. اما:
چنانچه انتقاد یا راهنمائی شما
کلیت مطلب را زیر سئوال ببرد،
آمار غلطی را تصحیح کند و یا
راه جدیدی برای نگرش به موضوع ارائه کند،
نقطه نظر شما در انتهای مطلب اصلی و همراه با نظر خودم درج خواهد شد.
نظرات این وبلاگ پاک نخواهند شد مگر با استثنائاتی.
به کار گرفته شده از بیست و دوم شهریور هزار و سیصد و هشتاد و هفت

جستجو در منابع بلاگر

Custom Serach

فید / خوراک / خبرمایه

اشتراک فید

دریافت توسط ایمیل

آدرس ایمیل خود را وارد کنید:

Delivered by FeedBurner

خواندنیها از وبلاگشهر