بلاگرولینگ جدید و کارکرد دگرگون شده پرشین بلاگرز

    معادل با     November 08, 2008

حالا 3 ماهی شده است که کار روی پرشین بلاگرز جدید را شروع کرده ام و در این یکماه اخیر تمام وقت آزادم اختصاص به این کار داشته است. با یک هدف به ظاهر ساده شروع کرده ام.  و آن اینکه پرشین بلاگرزی را که یک لیست بلاگرولینگی از وبلاگهای فارسی زبان خارج از کشور بوده است تبدیل به پرتال اطلاع رسانی موضوعی وبلاگشهر کنم. در ساختار و ایده همه چیز برای این هدف مهیاست. البته اگر به این هدف بصورت کامل و به آن شکلی که در نظرم بوده است نرسم حداقل در این لحظه با افتخار میتوانم اعلام کنم که در مسیری که تا به حال طی کرده ام 2 نوآوری مهم صورت پذیرفته است که به یقین در وبلاگشهر فارسی و حتی خارجی اش مشابه ندارد. مورد بلاگرولینگ آن عام و مورد نحوه عرضه مطالب خاص است.

1- بلاگرولینگ : بلاگرولینگ جدید دارای مزایائی به شرح زیر است-

- هر وبلاگ فقط یکبار در زمان انتشار به نمایش در میآید ( رفع مشکل پینگ دوباره و … در بلاگرولینگ قدیم) و از نمایشnew blogrolling وبلاگهائی که پست تستی و … دارند جلوگیری به عمل میآید.

-در هر محدوده زمانی خاص فقط یک بار نام وبلاگ ظاهر میشود. (رفع مشکل نمایش چند باره یک نام در روش گوگل ریدری)

-نمایش خاص وبلاگهای به روز شده در محدوده زمانی که کاربر تعیین میکند (شبیه بلاگرولینگ قدیم) بصورت یک تصویر شبیه شکل کنار – یک کاراکتر یا کلمه

-نمایش زمان انتشار- زمان به روزآوری –آخرین مطلب – نام نویسنده وبلاگ و نیز در صورت نیازیک پیام سفارشی بصورت تول تیپ

- لینک به فید جهت اشتراک فید – لینک به وبلاگ – لینک به پست.  در اینجا میشود کاراکترهای » و + را که در واقع لینک به فید و پست هستند با هر کاراکتر دلخواه جایگزین کرد.

- مهم تر از همه امکان جایگزینی نام مطلوب به جای نامی که وبلاگنویس انتخاب کرده است. مثلاً میشود نام «یادداشتهای نیک آهنگ کوثر» را به نیک آهنگ کوثر تغییر داد (کاری که در اینجا صورت پذیرفته است). کاراکترهای اضافی و نامطلوب را برداشت مانند مورد خبرنامه مالزی و یا اینکه تمام نامها را در تعداد خاصی کاراکتر متناسب با فضای ستون کناری وبلاگ قطع کرد.

- و موارد دیگری که امکان کنترل باز هم بیشتری را فراهم میکند.

احتمالاً تصدیق خواهید کرد که دارای مزایای غیر قابل انکاری بر بلاگرولینگ قبلی و روش گوگل ریدری است که آنرا منحصر به فرد میکند اما متاسفانه خبر بدی دارم و آن اینکه تا زمان راه افتادن پرشین بلاگرز قابل عرضه نخواهد بود. به این دلیل که برای عرضه عمومی احتیاج به نوشتن یک پست دقیق هست و همینطور پشتیبانی اطلاعاتی و راهنمائی که متاسفانه  کاملاً من را از مسیر راه اندازی دوباره پرشین بلاگرز منفک میکند.

اگر مایل بودید که از این بلاگرولینگ استفاده کنید در این مقطع وبلاگهائی را که مایلید بعداً در بلاگرول شما ظاهر شود در گوگل ریدر در زیر یک فولدر با نام دلخواه آماده کنید.

2- ایجاد سیاره از طریق سرویس وبلاگ مجانی

همانطوریکه تا به حال حدس زده اید پرشین بلاگرز به صورت یک لیست جامع بلاگرولینگی را باید فراموش کرد. حداقل قابل تصور یک دودردو (سابق) است که کلیه مطالب دسته بندی شده وبلاگهای خارج از کشور را بر اساس نام کشور مورد نظر به نمایش در میآورد. در طرح کلی هم یک پرتال اطلاع رسانی موضوعی از کل وبلاگهای ایرانیان وجود دارد. پرشین بلاگرز آینده کمی  شبیه سیاره وردپرس فارسی – فایرفاکس فارسی و … است، با توجه به این نکته که کارکرد حداقلی اش هم بسیار گسترده تر از سیاره های موجود است.

دررابطه با بلاگر فارسی بحث های گسترده ای وجود داشته است بر سر سیاره بلاگر فارسی که آیا باید سیاره را با توجه به همین امکانات بلاگر ساخت و بسیاری قابلیتها را از دست داد و یا اینکه آنرا روی پلاتفرم دیگری مانند وردپرس دات ارگ ایجاد کرد. شکل عرضه شده اطلاعات در پرشین بلاگرزی که خواهد آمد از نظر من جواب قاطع در جهت ایجاد سیاره روی بلاگر است و احتمالاً میتواند الگوئی برای دیگرانی باشد که مایلند کاری شبیه را صورت دهند.

blogger-fa-planet در این متد اختیار مطلق از هر بابت وجود دارد. میشود محتوای مطالب را به شکل مطلوب  و یا استاندارد در آورد. مطالب غیر مربوط را فیلتر کرد. به صورت تکست با هر تعداد کاراکتر و یا بصورت اچ تی ام ال با تغییرات دلخواه داشت.  اضافه و حذف وبلاگهای مشمول موضوع بسیار آسان است. اگر نقصی وجود داشته باشد تنها اینست که مطالب در خود وبلاگ ثبت نمیشود که با توجه به اینکه روز به روز از اهمیت وبلاگ بصورت فیزیکی کاسته خواهد شد اینهم نقص قابل توجهی نیست.

یک سئوال مهم و تعیین کننده برای من:

چند روزی است که یک گیر اساسی کرده ام. همانطوریکه میدانید تعدادی وبلاگ وجود دارد که در بیان شیوه کاملاً راحتی را انتخاب کرده اند و از به کار گیری  کلماتی شبیه ک..، ک..، ک..، گو. و امثالهم هیچ ابائی ندارند. عده ای هم هستند، بیشتر سیاسی، که مطالبشان آکنده از اتهامات و فحاشی است. از جنبه اخلاقی با هر دو گروه مشکل دارم اما از طرف دیگر فکر میکنم حذف کردن این دو گروه در پرشین بلاگرز آینده مخالف آزادی بیانی است که به آن معتقدم. با توجه به اینکه نام وبلاگهایشان در هر حالت ارائه خواهد شد به نظر شما در رابطه با ارائه با این وبلاگها چه روشی را در پیش بگیرم:

1- اینگونه وبلاگها در عرضه مطالب حذف بشوند. (گرچه نام و لینکشان در لیست وبلاگها در هر حال وجود خواهد داشت)

2- فقط مطالب نامربوط این وبلاگها حذف بشوند. (با توجه به اینکه عملی کردن این مورد کار سنگینی را میطلبد و ارائه نسخه جدید پرشین بلاگرز را به تاخیر میاندازد)

از راهنمائی شما ممنونم و نظرتان برای من مغتنم است.

در رابطه با پیشرفت کار بگویم که قالب جدید و متناسب 100 درصد آماده است. اطلاعات وبلاگهای خارج از کشور 100 درصد به روز و آماده است. اما همانطور که گفتم هدف ایجاد یک پرتال اطلاع رسانی موضوعی است. قصد دارم ساختار متناسب این پرتال و نمونه های ملموس آنرا ایجاد کنم که بعداً با همکاری شما تکمیل شود. همکاری کردن بسیار آسان و متضمن هیچ کار قابل ملاحظه اضافه یا حتی وقت اضافه نیست. کمی به لحاظ خصوصیات میل به خدمت را میطلبد که فکر میکنم در بسیاری باشد.

Kourosh said...

عباس عزیز نتونسته بود این پیام رو ارسال کنه و با ایمیل فرستاده.
عباس جان نظرت فوق العاده بود و ممنونم ازت
آدرس عباس خان خسروبیگی:

www.midinternet.com


سلام بر کورش عزیز
در مورد فیلتر کردن باید بگویم که ما باید محدوده خط قرمزها را خیلی خیلی تنگ کنیم
یعنی باید خیلی خیلی خیلی ...... خیلی کم مطالب را فیلتر کنیم و مجموعه مواردی که در محدوده‌ی فیلتر شده قرار میگیرند به نظر من نباید به عدد انگشتان 2 دست برسد!
ما نباید برای دیگران تصمیم بگیریم که چه بخوانند و چه نخوانند
البته میتوانیم به آنها توصیه کنیم و آنها را راهنمایی کنیم
اما نباید به این کل محروم کنیم
باید خوانندگان خود به میزانی از رشد فکری برسند که بتوانند تشخیص دهند چه برای آنها خوب است و چه بد؟
اگر ما همه‌ی میکربها را از محیط زندگی مردم دور کنیم، آنگاه با مختصر بیماری ای نابود خواهند شد
چرا که مقاومت خود را در مقابل میکربها و ویروسها از دست میدهند
باید بنیه فکری و اعتقادی مردم را قوی کرد
باید با انتشار مطالب خوب و نقد مطالب بد به مردم آگاهی و دید داد
نباید فقط جلوی انتشار مطالب بد را گرفت!

این نظر من است،
تا چه قبول افتد و چه در نظر آید؟
موفق باشید
راستی اگر کاری از دست ما بر میاد که زیاد وقت گیر نباشه در خدمتیم
سرزنده و سربلند باشید

Anonymous said...

سلام دوست عزيز.
فقط ميتوانم بگويم خسته نباشيد و دستتان درد نكند.
از پويايي و هوش هر ايراني كه براي فايده رساندن به همنوعان بصورت صادقانه و بدون چشمداشت انجام ميشود لذت ميبرم. فقط اميدوارم بتوانم اين روحيه را در خودم تقويت كنم.

Anonymous said...

خسته نباشيد www.ardal.blogfa.com

Anonymous said...

Currently, there are a lot of acclaimed replica Breitling watches manufacturers mark their success in the watch industry by creating characteristic watch models in altered sizes, colors and designs. We already bethink that 10 years ago, as for the appearance trend in watch industry, it is absolutely a bad abstraction that traveling out with a gold or argent argent watch.

yanmaneee said...

lebron james shoes
yeezy shoes
supreme clothing
yeezy
supreme clothing
golden goose sneakers
jordan shoes
pg 4
off white
lebron 16

Post a Comment

بازدیدکننده محترم:
ضمن تشکر واحترام فراوان بابت نظرتان،
خواهشمندم انتظار پاسخگوئی به تک تک نظرات را نداشته باشید. اما:
چنانچه انتقاد یا راهنمائی شما
کلیت مطلب را زیر سئوال ببرد،
آمار غلطی را تصحیح کند و یا
راه جدیدی برای نگرش به موضوع ارائه کند،
نقطه نظر شما در انتهای مطلب اصلی و همراه با نظر خودم درج خواهد شد.
نظرات این وبلاگ پاک نخواهند شد مگر با استثنائاتی.
به کار گرفته شده از بیست و دوم شهریور هزار و سیصد و هشتاد و هفت

جستجو در منابع بلاگر

Custom Serach

فید / خوراک / خبرمایه

اشتراک فید

دریافت توسط ایمیل

آدرس ایمیل خود را وارد کنید:

Delivered by FeedBurner

خواندنیها از وبلاگشهر