پرشین بلاگرز؛ «خبرخوان افغانستانی» را ارائه کرد

    معادل با     February 27, 2009

پرشین بلاگرز «خبرخوان افغانستانی» را به مانند تمام خبرخوانهای فبلی در دو نسخه تکست و گرافیکی ارائه کرد. این خبرخوان شامل 118 وبلاگ فارسی فعال و به روزاست که نویسنده آن ملیت افغانستانی دارد. مانند بسیاری از خبرخوان های قبلی، به احتمال قوی، این خبرخوان برای اولین بار است که عرضه میشود. لیست وبلاگهای فارسی افغانستانی‌ها نیز به احتمال زیاد کامل ترین لیست (وبلاگهای به روز) در این زمینه است. فید وبلاگهای فارسی افغانستانی نیز عرضه شده است.

چرا خبرخوان افغانستانی ارائه شد؟

به چند دلیل.

اول اینکه به سهم خودم همواره شرمنده رفتار عده قلیلی از هموطنان ایرانی نسبت به دوستان و همزبانان افغانستانی بوده ام. اخبار تاسف آوری را هم در این باره داشته ام مانند جریمه کردن رانندگان تاکسی در یک شهرستان در صورت مشاهده سوار کردن افغانستانی ها. چنین رفتاری دور از شان ملتی است که خود را مهمان نواز میداند. بنده چندین و چند سال است که در کانادا و شهر تورنتو اقامت دارم. در تمام این سالها مردم محلی در معرض بمبارانهای تبلیغاتی و هدفمند بر علیه ایران و ایرانی بوده اند. با این وجود نه خودم و نه اطرافیانم حتی شاهد یک رفتار مشکوک از جانب مردم نبوده ایم که بشود آنرا به ملیت ایرانی من نسبت داد. از دوستانمان هم چنین چیزی را نشنیده ام. اگر رفتاری شبیه رفتار بعضی از هموطنانم نسبت به افغانستانی های عزیز با من در اینجا میشد روزی صد بار سرم را به سنگ میکوبیدم. یک نمونه از این رفتار را در پستی تحت عنوان:«خاطره یک شب در اردوگاه قم به نقل از یک هموطن» بخوانید. به گمانم تمام ایرانیان آگاه باید در مقابل چنین رفتاری موضع بگیرند. این خبرخوان موضع روشن من در قبال چنین وضعی و جبران اندکی از حس شرمندگی من در مقابل دوستان افغانستانی است.

دوم اینکه پرشین بلاگرز جدید خاص وبلاگنویسان ایرانی نیست بلکه جامعه وب فارسی زبان وب را در نظر دارد. با وجودیکه فخر الدین خال بیک، روزنامه نگار تاجیک، در «آیا اتحاد سه کشور فارسی زبان ممکن است؟ » موانع این اتحاد را برشمرده است بنده باز هم به اتحاد ملتهای فارسی زبان و حرکت در جهت آن معتقدم. اینجا وب است و دلیلی ندارد که در این جامعه مجازی باز هم مرزی بر اساس مرزهای زمینی موجود ایجاد کنیم. به لحاظ زبانی با مردمان تاجیک و هزاره افغانستان زبان مشترک داریم. با مردم تاجیکستان و تاجیکان ِ ازبکستان نیز چنین اشتراک مهمی را داریم. وبلاگ سمرقند را ببینید. چه دلیلی دارد که از حاصل فکری شاهزاده استفاده نکنیم؟ این ویدئو زیبا از یوتیوب با صدای خواننده تاجیک، فیروزه را ببینید. خواننده تاجیک است اما تم بندری است! اشتراکات ما دربسیاری از جنبه ها  کاملن روشن است. خبرخوان افغانستانی به سهم خود گامی در جهت نزدیکی بیشتر و پیوند ارگانیک فارسی زبانان در وب است.

سوم اینکه بنده اختلاف زیادی بین ایرانی و افغانستانی به لحاظ نحوه نگارش نمیبینم. واقعیت اینکه اگر در نحوه نگارش (یا لهجه) هم اختلافی باشد آنچنان پر رنگ تر از اختلاف بین یک تهرانی و به عنوان مثال یک مشهدی نیست. اشتراکات ما بیش از آن حدی است که بخواهیم اصولن اهمیتی به اختلافات بدهیم. مطالبشان را بخوانید تصدیق خواهید کرد که کیفیت مطالب افغانستانی ها بسیار بالاست و به غنای مجموعه پرشین بلاگرز میافزاید. یک نمونه اش وبلاگ خوب یادداشتهای از کابل است.

در هر حال تمام خبرخوانهای پرشین بلاگرز بر روی هر فارسی زبانی از جمله دوستان افغانستانی  گشوده است. با این وجود چنانچه دوستان افغانستانی مایل باشند که سایتی مشابه را برای افغانستانی های عزیز راه اندازی کنند بنده با کمال میل نهایت تلاش خود را برای تحقق چنین امری به کار خواهم بست.

یک توضیح: «خبرخوان افغانستانی» در ابتدا نامش «خبرخوان افغان» بود که با درخواست یکی از دوستان افغانستانی به این نام تغییر کرد.

به این مطلب در بالاترین و دنباله رای بدهید:
لینک بالاترین
لینک دنباله

ارس پورتال said...

اینترنت و دانلود و نرم افزار و سخت افزار و سیستم عامل و برنامه موبایل و آیفون و آموزشی و بازی و سرگرمی و فیلم و کارتون و موسیقی و کتاب الکترونیک و دایرکتوری سایتها و انجمنهای گفتگو و فروشگاه اینترنتی
www.arasportal.com

Anonymous said...

replica Hermes handbags are hand-built by experienced craftsmen. The exterior of the bag can be made of a variety of leathers. One of the most expensive variations of the bag is made of saltwater crocodile skin. The price of these bags depends on the size of the scales. Bags with smaller scales cost much more than those with larger scales.

chenlina said...

chenlina20151210
the north face
coach factory outlet
louis vuitton outlet
air max uk
louis vuitton handbags
abercrombie & fitch
canada goose coats
louis vuitton handbags
uggs on sale
uggs on sale
uggs clearance
louis vuitton
ugg boots
adidas uk
abercrombie
ugg boots sale
louis vuitton outlet
cheap oakley sunglasses
nike huarache shoes
prada handbags
ugg sale
oakley sunglasses
cheap air jordans
cheap uggs
kids lebron shoes
michael kors handbags
ralph lauren uk
michael kors outlet
oakley sunglasses
nike air max
louis vuitton outlet online
ugg outlet
nike roshe run women
oakley outlet
uggs on sale
adidas originals
nike huarache
abercrombie fitch
coach outlet online
ed hardy clothing
as

Post a Comment

بازدیدکننده محترم:
ضمن تشکر واحترام فراوان بابت نظرتان،
خواهشمندم انتظار پاسخگوئی به تک تک نظرات را نداشته باشید. اما:
چنانچه انتقاد یا راهنمائی شما
کلیت مطلب را زیر سئوال ببرد،
آمار غلطی را تصحیح کند و یا
راه جدیدی برای نگرش به موضوع ارائه کند،
نقطه نظر شما در انتهای مطلب اصلی و همراه با نظر خودم درج خواهد شد.
نظرات این وبلاگ پاک نخواهند شد مگر با استثنائاتی.
به کار گرفته شده از بیست و دوم شهریور هزار و سیصد و هشتاد و هفت

جستجو در منابع بلاگر

Custom Serach

فید / خوراک / خبرمایه

اشتراک فید

دریافت توسط ایمیل

آدرس ایمیل خود را وارد کنید:

Delivered by FeedBurner

خواندنیها از وبلاگشهر