ٌمقایسه جامع امکانات وردپرس دات کام و بلاگر

    معادل با     May 27, 2007

لطفا توجه کنید که فقط بلاگر با وردپرس دات کام مقایسه شده است. نرم افزار وردپرس مد نظر این مقایسه نیست. معمولا نرم افزار وردپرس و سیستم وبلاگ مجانی وردپرس دات کام با هم یکی فرض میشوند که اشتباه است. تولیدکننده نرم افزار وردپرس، سیستم وبلاگ مجانی را فعال کرده است که بعد از 18 ماه فعالیت یک میلیون وبلاگ ثبت شده دارد که 2000 وبلاگ آن به فارسی است. گرچه بلاگر به لحاظ کاربر بسیار زیاد ( 18 میلیون ) و مالکیت گوگل با سرمایه و امکانات بسیار زیاد و حتی تعداد وبلاگهای فارسی ثبت شده در آن ابعادی به مراتب بزرگتر دارد ولی به لحاظ امکانات، وردپرس دات کام هم همانند بلاگر جزء بهترینها تلقی میشوند. در این پست امکانات این دو سیستم مقایسه شده است. لطفا موارد از قلم افتاده یا اشتباه را تذکر دهید.

آبی: برتری با وردپرس قرمز: برتری با بلاگر بولد رنگی: برتری بزرگ

هر دو مجانی هستند. بلاگر تماما مجانی ولی وردپرس محدودیتهائی دارد.

هر دو مولتی بلاگ هستند یعنی یکنفر میتواند تعداد نامحدودی وبلاگ را به ثبت برساند. در بلاگر کلیه وبلاگها در یکجا و در پنل مرکزی قابل اداره هستند. در وردپرس هر وبلاگ بصورت جدا مدیریت میشود.

هر دو مولتی یوزر هستند یعنی یک وبلاگ میتواند چند نویسنده داشته باشد. در ورد پرس باید کاربر دارای وبلاگ در وردپرس باشد تا بتواند در وبلاگ دیگری هم بنویسد. بلاگر هیچ محدودیتی در این زمینه تحمیل نمیکند.

هر دو این امکان را میدهند که وبلاگ را خصوصی کرد. ورد پرس محدودیت 35 نفر را در اینجا اعمال میکند و بالاتر از این حد را باید سالیانه 30 دلار پرداخت. بلاگر در این زمینه هیچ محدودیتی ندارد.

بلاگر 16 قالب استاندارد و آماده دارد که بعضی از آنها در 4 رنگ و تم مختلف هستند. و فقط قالبهای دو ستونی موجود است. وردپرس 56 قالب استاندارد و آماده دارد که شامل دو ستونی، سه ستونی و حتی چهار ستونی میشود. قالبهای استاندارد وردپرس به نظر من زیبا تر هستند و در اینجا برتری با وردپرس است. اما در وردپرس فقط محدود به قالبهای عرضه شده هستیم. در بلاگر امکان استفاده از هزاران قالبی که در اینترنت پیدا شود وجود دارد.

وجود قالبهای متعدد و زیبای ورد پرس در رابطه با فارسی سازی معنی متفاوتی پیدا میکند. برخلاف بلاگر که امکان از پیش آماده برای فارسی سازی ندارد و باید وبلاگنویس با دستکاری در کدهای صفحه اقدام به فارسی سازی کند، ورد پرس امکان جالب انتخاب فارسی را دارد. اما نکته ای که پنهان است اینست که در حال حاضر مشکلاتی در فارسی نویسی در ورپرس وجود دارد. من 23 قالب اول وردپرس را امتحان کردم. در میان آنها قالب بی نقص وجود نداشت. 2 قالب کلا غیر قابل استفاده و کلا 2 قالب قابل تحمل بودند. متاسفانه در حال حاضر این قضیه نقطه ضعف بزرگی برای وردپرس است و علیرغم اینکه بلاگر امکان راست به چپ نویسی را به صورت انتخابی و بدون دردسر نمیدهد اما در نهایت با صرف کمی وقت امکان فارسی نویسی بی نقص وجود دارد. من اینجا برتری بزرگی را به بلاگر میدهم.

ورد پرس امکان هیچگونه کنترل کد صفحه را به وبلاگنویس نمیدهد. تغییرات CSS فقط با ارتقاء حساب کاربری و پرداخت سالیانه مبلغ 15 دلار ممکن است. در بلاگر، وبلاگنویس حاکم مطلق است و هر تغییر قابل تصوری ممکن است. به غیر از تغییر در کدهای صفحه، امکانات اضافه تری نیز وجود دارد که بدون نیاز به ورود به قسمت ویرایش، بسیاری از پارامترهای صفحه را مانند رنگ، اندازه و نوع فونت قسمتهای مختلف صفحه از جمله لینکها; پشت زمینه و... را میشود با یک کلیک تغییر داد. در اینجا بی هیچ تردیدی با توجه به آزادی عمل مطلق، برتری بزرگی را بلاگر با توجه به کنترل کد صفحه دارد.

در ورد پرس میشود صفحات استاتیک ساخت و این صفحات جزئی از وبلاگ و زیر شاخه آن محسوب میشوند. صفحاتی مانند معرفی و غیره. در بلاگر میشود هر وبلاگ را به هر صورت ممکن از جمله استاتیک استفاده کرد. مانند صفحات معرفی ، صفحاتی که از آن به صورت فتوبلاگ استفاده کرد و غیره. به هر صورت این صفحات زیر مجموعه وبلاگ قبلی نیست و در رنکینگ یک وبلاگ محاسبه نمیشوند. اینجا به لحاظ اینکه صفحه زیر مجموعه وبلاگ است برتری با وردپرس، و به لحاظ آزادی عمل فوق العاده برتری با بلاگر است.

در فضای اختصاص داده شده به آپلود فایل، ورد پرس محدودیت 50 مگابایت را دارد و برای فضای اضافه تر تا حد یک گیگا بایت باید سالیانه 20 دلار پرداخت. در بلاگر هر وبلاگ تا حد یک گیگا بایت امکان آپلود مجانی دارد. تصاویر در سرور پیکاسا ذخیره و امکان اسلاید شو در پیکاسا و یا وبلاگ فراهم است. هر دو امکان آپلود فایل های Gif, Jpg,PNG را میدهند. ورد پرس اضافه تر از اینها امکان آپلود فایلهای Doc, PDF , و پاور پوینت را هم میدهد. در عوض بلاگر اضافه بر 3 فرمت مشترک، امکان آپلود Tif ,BMP را میدهد. امکانات اضافه برای هر دو سیستم را من کم اهمیت تلقی میکنم. اما امکان آپلود تا حد یک گیگا بایت را من رویائی و فوق العاده میبینم و به این خاطر در اینجا به بلاگر برتری بزرگی را میدهم.

در رابطه با محتوای صفحات در پستها، در وردپرس، این صفحات فقط اختصاص به نوشته و عکس در حد امکان دارد. در بلاگر از صفحات پستها به هر شکل ممکن میشود استفاده کرد. میشود نوشته، عکس ، ویدئو، فایل صوتی، جدول و... در آن داشت و یا حتی هر کدی را در آن استفاده کرد. استفاده از کدهای جاوا در پستهای بلاگر امکانی است که از دید بسیاری دور مانده است ( علت هم اینست که این امکان بی سرو صدا و بدون تبلیغات در اختیار کاربران قرار گرفته شده است). مثلا میشود به جای قرار دادن نظر سنجی و ... در ستون کناری، از پستها برای اینکار استفاده کرد که در صورت استفاده صحیح باعث کند شدن سیستم هم نشود. در اینجا به خاطر آزادی عمل برتری با بلاگر است.

از میان کدهای جاوا، مهمترین استفاده در میان کاربران فارسی زبان بلاگرولینگ است. بلاگرولینگ استفاده عامی در میان وبلاگهای غیر ایرانی ندارد، و از طرفی چون از جاوا اسکریپت استفاده میشود باعث کند شدن سیستم میشود ولی نقش غیر قابل انکاری در ایجاد کامیونیتی در وبلاگشهر فارسی دارد. بررسی های من حاکی است که زمان از کار افتادن بلاگرولینگ میزان فعالیت در وبلاگشهر فارسی حداقل 30 درصد کاهش داشته است. به لحاظ اهمیت در ایجاد ارتباط بین کاربران ایرانی و روالی که کاربران اینترنتی ایرانی به آن عادت کرده اند، استفاده از آن را مهم تلقی میکنم. وردپرس به هیچ عنوان اجازه استفاده از این نوع کدها را نمیدهد. در بلاگر آزادی مطلق وجود دارد.

در قسمت کامنت هر دو سیستم امکان بازبینی قبل از انتشار کامنت را میدهند. هردو مکانیزمهائی برای کنترل اسپم دارند. امکان دیدن آی پی نظر گذارنده کننده در وردپرس وجود دارد که این امکان در بلاگر موجود نیست.در وردپرس امکان ویرایش نظریات وجود دارد که بلاگر چنین امکانی را نمیدهد. ظاهر قسمت نظرات و سهولت استفاده نیز در وردپرس بیشتر است. در اینجا من برتری بزرگی را به وردپرس میدهم.

در رابطه با ویجتها، ورد پرس در حال حاضر تعدادی ویجت از قبل آماده دارد که فقط در ساید بار قابل استفاده است. ویجتهائی مانند فلیکر، دلیشس، آرشیو، تقویم، آمار، فید، متن، طبقه بندی، پستهائی که بیشترین کلیک را گرفته اند، لینکهائی که بیشترین کلیک را گرفته اند، اخرین پستها، آخرین کامنتها، لینکها و غیره. استفاده از این ویجتها هم همراه با محدودیت است مثلا بیش از 10 عنوان فید را به نمایش نمیگذارد. از سوی دیگر بلاگر مسیر دیگری را در پیش گرفته است. بلاگر همانند وردپرس ویجت دارد. ویجت برای طبقه بندی، آرشیو، فید، متن، تصویر، لینک، لیست. این ویجتها عمومی هستند و هر کدی از هر منبعی را در ویجتها میشود استفاده کرد در استفاده از آنها هم با به کار بردن کمی ترفند هیچ محدودیتی در کار نیست. مثلا میشود یک ویجت متن را نه تنها در سایدبار استفاده کرد بلکه در هر جای صفحه مثلا هدر - فوتر- بالای پست و پائین پست استفاده نمود. استفاده از ویجتهای آماده با وجود محدودیت تعدادی به علت سازگاری با سیستم برتری وردپرس است. دربلاگر تمام ویجتهای وردپرس نه تنها امکان استفاده دارند بلکه از صدها ویجت دیگر موجود نیز میشود استفاده کرد. من در اینجا برتری بزرگی را به بلاگر میدهم.

در رابطه با محدودیت در استفاده از ویجت میشود چند مثال زد. در وردپرس از فیدبرنر نمیشود استفاده کرد. از گوگل آنالیتیکز نمیشود استفاده کرد. 2 سری متفاوت لینک نمیشود داشت و...محدودیتهای بیشمار دیگر.

از بسیاری از سایتها میشود عکس، ویدئو، موزیک،و... را مستقیما به وبلاگ واقع در بلاگر ارسال کرد. در وردپرس این سایتها محدود به سایتهای مجاز هستند.

هر دو سیستم خروجی فید آر اس اس دارند. بلاگر از خروجی استاندارد اتم هم پشتیبانی میکند و امکان استفاده از سایر سرویسها مثل فیدبرنر و یا میکس فیدها را هم دارد. مقایسه آر اس اس و اتم.

هر دو سیستم تراک بک دارند. تفاوت را نمیدانم!

هردو سیستم امکان طبقه بندی مطالب دارند. وردپرس بصورت استاندارد از تگ بصورت ابر هم استفاده میکند. در بلاگر هم میشود تگ بصورت ابر ایجاد کرد.

در وردپرس از تاریخ فارسی فعلا نمیشود استفاده کرد. در بلاگر با اضافه کردن کد میشود تاریخ فارسی داشت.

امکان وارد کردن وبلاگ به وردپرس و مهاجرت آسان از بلاگر یک مزیت وردپرس است که به اینوسیله به آسانی ورد پرس کلیه پستها و نظرات را از بلاگر و سایر پلاتفرمها منتقل میکند. وردپرس عنوان میکند که امکان خارج شدن از سیستم هم وجود دارد که در بررسی متوجه شدم نکته ای را به عمد مخفی کرده اند. وردپرس امکان وارد شدن را به راحتی میدهد اما خروجی وجود ندارد. تنها این امکان وجود دارد که مطالب را از وبلاگ فعلی به وبلاگ دیگری روی ورد پرس منتقل کرد آنهم نه به راحتی . در بلاگر امکان تغییر لحظه ای آدرس وجود دارد که معادل همین کاری است که با زحمت در وردپرس باید انجام داد.

حس کامیونیتی مشخصا در وردپرس وجود دارد و علت هم پشتیبانی از زبان فارسی و ایجاد صفحه ای خاص در این جهت است. این بسیار ارزشمند است که وبلاگهای به روزشده فارسی دروردپرس، و مطالب انتخابی از آنها را دراختیار داشت. حس کامیونیتی همان حسی است که کاربران بلاگفا، پرشین بلاگ و دیگر سیستمهای ایرانی به درجاتی به مراتب بالاتر از وردپرس از آن برخوردارند. در مقابل بلاگر از زبان فارسی پشتیبانی نمیکند و در واقع حس کامیونیتی فارسی زبان در آن وجود ندارد.

در رابطه با امکان تداوم خدمات گرچه سابقه و امکانات بلاگر بیشتر است ولی به نظر وردپرس هم مطمئن میرسد و از بین رفتن شرکت وردپرس نامحتمل است. مورد کاسپین بلاگ و چند سیستم وبلاگ فارسی دیگر ضربه ای به بلاگرها و وبلاگشهر فارسی بوده است.

در رابطه با پشتیبانی و خدمات هر دو سیستم را مطلوب ارزیابی میکنم.

در رابطه با معرفی امکانات جدید، هر دو سیستم را مطلوب ارزیابی میکنم. با یک دست شدن بلاگر و رها شدن از دو سیستمی، اضافه شدن امکانات باز هم بیشتر در بلاگر محتمل است مانند فضای آپلود ویدئو از طریق پیکاسا و... که شایعاتی هم وجود دارد.

در رابطه با زمان داون بودن سرور اطلاعات کافی ندارم ولی به نظر فعالیت هر دو بی وقفه به نظر میرسد.

در رابطه با سرو کار داشتن با یک گروه مدیریتی و توسعه، گرچه بلاگر سازمانا جزئی از گوگل است، تفاوت چندانی بین این دو نمیبینم. این موضوع از این جهت مهم است که سایتهای ایرانی که بیشتر کاربران فارسی زبان را در خود جا داده است، عمدتا توسط یکنفر و یا گروه محدودی با امکانات کم ایجاد و نگهداری میشود.

نکات ریز دیگر: در وردپرس هر پستی آمار جدا دارد. بلاگر این امکان را ندارد.

قسمت ویرایش وردپرس کاملتر است ولی در استفاده از کد فقط امکان استفاده از کدهای محدودی وجود دارد. در بلاگر امکان ویرایش و استفاده از هر کد اچ تی ام ال وجود دارد.

در وردپرس میشود یک پست را پسورد گذاشت و یا خصوصی کرد. این امکان در بلاگر وجود ندارد.

کامنتهای ما بصورت استاندارد روی وبلاگهای وردپرس قابل پیگیری است. چنین امکانی بصورت استاندارد در بلاگر موجود نیست و باید از منابع دیگر استفاده کرد.

ورود پرس امکان"ادامه مطلب" در پست را دارد. در بلاگر با ترفند این امکان وجود دارد.

در بلاگر امکان تعریف یک پانویس همیشگی برای پستها و همینطور فیدها وجود دارد. وردپرس این امکان را ندارد. و مسائل ریز بیشمار دیگر که معمولا اهمیت چندانی هم ندارند.

پی نوشت: آقای منیری نویسنده وبلاگ پابرهنه بر خط درباره اینکه بلاگر امکان دومین اختصاصی و 300 مگابایت فضا رو میده در کامنت مطلبی داشتند و پستی هم در این رابطه نوشتند که نظرتون رو به اون جلب میکنم.

پی نوشت 2: نوید از وبلاگ عصرونه هم درباره مشکلان فارسی وردپرس دات کام نوشته.

در حاشیه: هدف من در درجه اول بررسی امکان مهاجرت من از بلاگر به وردپرس بود که در حال حاضر منتفی است و باید امکانات بیشتری را در وردپرس ببینم تا به اینکار اقدام کنم. شخصا بلاگر را در حال حاضر بسیار برتر از وردپرس میبینم ولی تحولات در وردپرس را هم مدنظر دارم.


khosrobaigy said...

سلام
یک سوال اساسی
آیا بلاگر این امکان را دارد که بتوان بصورت شخصی از آن استفاده کرد؟ منظورم اینست که خودمان ثبت دامنه کرده و در فضای هاست خودمان آنرا نصب کنیم و با آن وبلاگ خود را مدیریت کنیم؟
در ضمن این نکته را هم اضافه کنم که برخی از امکاناتی که ذکر کردید در وردپرس دات کام هستند ولی در وردپرسهای شخصی نیستند و برعکس برخی از اشکالاتی که شما برای وردپرس عنوان کردید در وردپرسهای شخصی وجود ندارند. یکی از مهمترین امکانات وردپرسهای شخصی امکان نصب پلاگین و امکان تغییر قالب است. البته در وردپرس دات کام هم میشود با اچ تی ام ال کارهایی کرد ولی css محدودیت دارد.شما برخی از امکانات وردپرس را که بلاگر ندارد ذکر کردید که با کمی دستکاری و زحمت و آشنایی حرفه ای تر میشود در بلاگر هم آن کارها را کرد. خب وردپرس هم همینطور است یعنی نقایصی که گفتید برای یک حرفه ای نقص نیست البته در وردپرسهای شخصی.
در هر صورت تشکر
زحمت خوبی کشیدید ولی فکر میکنم با وردپرس کمتر آشنا باشید. من هم خودم کم کم دارم آشناتر میشوم.برای آرزوی موفقیت بیشتر دارم

Kourosh said...

در جواب عباس عزیز
عباس جان من که درست در همان ابتدای پست گفتم که دارم وردپرس دات کام را با بلاگر مقایسه میکنم نه وردپرس را با بلاگر و تعجبم از شما اینه که حتی در همین پست هم شما که به نظر میرسه با نرم افزار وردپرس آشنا باشید هردو را با هم قاطی کرده اید و در انتها هم بعد از چند بار خواندن کامنتتان متوجه نشدم که به چه چیزی ایراد دارید. باز هم تکرار میکنم که در وردپرس دات کام به هیچ عنوان امکان زدن ترفند و تغییرات وجود ندارد به غیر از اینکه برای تغییرات و آنهم جزئی پول پرداخت کنید. من هیچ تعصبی ندارم که قصد دفاع بی منطق داشته باشم ولی کاش شما که میگوئید با وردپرس دات کام آشنا نیستم مورد مشخص از پست را عنوان میکردید تا یاد میگرفتم.

Anonymous said...

شديدآ جامع و خوب بود!

Anonymous said...

خیلی خیلی خوب بود. ممنون.

symoniri said...

سلام، بررسی خوب و کاملی بود. اما باید عرض کنم که بلاگر چند ماهی می‌شود که امکان custom domain را هم اضافه کرده. یعنی می‌توانی دامین شخصیت‌ را ببری روی وبلاگ مجانی بلاگر. و سیصد مگابایت فضا با امکان FTP هم می‌دهد. اما متاسفانه فعلا دوستانی که از ایران می‌نویسند نمی‌توانند، چون سرویس‌های تامین‌کننده‌ی دامین تحریم نشده‌ای مثل godaddy می‌توانند اینکار را بکنند و سرویس‌هایی مثا onlinic نه.
راستی، آپلود فایل با آپلود عکس فرق دارد. برتری بزرگ مال وردپرس است که می‌شود فایل هم آپلود کرد. و البته یکپارچگی اخیرش با diveshare.
با استفاده از پیکاسا وب می‌شود ویدیو هم روی پیکاسا آپلود کرد، این رو خودم هم تست کردم.
در کل، خودم هم به خاطر تعدادی از همین دلایل روی بلاگر ماندم.

Anonymous said...

- در بلاگر با ترفندی می شه نظرها رو ویرایش کرد .
- وردپرس در قسمت فیدها خیلی جلوتره . هم اتم می ده هم آر اس اس ( 2 مدل ) هم آر دی اف . برای هر قسمتش مثل :‌کل مطالب - کل کامنت ها - مطالب یک نویسنده - کامنت های یک مطلب - هر موضوع یک آدرس فید می ده .
- وردپرس خروجی می ده . با خروجی که می ده هم می شه خیلی راحت بک آپ گرفت هم اینکه وبلاگ رو جا به جا کرد . این رو هم باید در نظر گرفت که بک آپ گرفتن مزیتی محسوب می شه و همچنین تغییر آدرس بلاگر یعنی از بین رفتن آدرس قبلی . در حالی که با وردپرس می شه تغییر آدرس داد ولی وبلاگ قبلی نابود نشه .
البته به نظر من هنوز بلاگر نسبت به وردپرس دات کام برتری داره ولی خب با تکمیل شدن قالب های فارسی - بهبود محیط فارسیش این حرفم عوض می شه . راستی بد نیست یه سر به لینک زیر هم بزنی :
http://tinyurl.com/236d37

Kourosh said...

در جواب یوسف منیری عزیز
امکان دومین اختصاصی از نظرم دور مانده بود و تصورم این بود که هر دو امکان اف تی پی میدهند و لی اینکه وبلاگ رو هاست میکنه و 300 مگ فضا هم میده متوجه نشده بودم و مرسی که گفتید. منابعی را که در پستتان ذکر کرده بودید دیدم ولی درباره 300 مگ فضای اختصاصی چیزی ندیدم..

درباره آپلود فایل هم که گفتید به نظر من میاد که وردپرس فایل ورد - پی دی اف و اسلاید های پاور پوینت رو اجازه انتشار میده نه اینکه هر فایلی رو اجازه آپلود بده. فکر میکنم این امکان بیشتر در ارتباط با پی دی اف کاربرد نسبی داشته و ندیدم فایل ورد یا پاور پوینت رو کسی استفاده کنه. اگر فایل دیگری رو میدونید اجازه میده بگید تا پست رو به روز کنم.

در رابطه با سرویس پیکاسا و آپلود ویدئو کاملا حق با شماست ولی تا اونجائی که میدونم امکان آپلود ویدئو به وبلاگ فعلا ممککن نیست و پیکاسا هم یک سرویس عامه و همه میتونند اینکار رو بکنند. جز اینکه امکانی در پیکاسا باشه که ویدئو رو در وبلاگ به نمایش بگذاره.

ممنون از راهنمائی شما و امیدوارم که بتونید امکان دومین سفارشی رو هم تست کنید.

Anonymous said...

این رو هم بگم که بلاگر خورجی rss ش خیلی روبرا نیست . مخصوصا برای فارسی وعربی

Anonymous said...

سلام كوروش جان
ممنون از لطفت و اطلاعات ارزشمندي كه فراهم كرده اي. لينكت را در خانه جديدم اضافه خواهم كرد.
راستي! من كه رفتم وردپرس!!
موفق باشي

Unknown said...

خيلي عالي بود و مقايسه دقيقي بود. در مورد آريا بلاگ نظرتون چيه؟ خودتون مقايسه كنيد:
www.ariyablog.ir ; www.ariyablog.com ; www.bfa.ir ; www.sup.ir

Anonymous said...

ممنون. مقایسه خوب و مفیدی بود. خسته نباشيد و دستتان درد نکند.

Payam said...

فقط میتونم بگم بی نظیر بود، ممنون.
پیام

Anonymous said...

خیلی عالی بود
به امید وردپرس کاملن فارسی

Anonymous said...

سلام عالی بود.اما وردپرس نسخه بازهم داردولی بلاگرنداردبعدبا نصب وردپرس مولتی یوزر هرکسی نیتواندسرویس وبلاگدهی بسازد

سعید گودرزی said...

خسته نباشی
خیلی عالی و کامل بود

mahdics2 said...

$$_________ســــــــــــــــــــــــــــــلام____$$$$$
__$$$$$$$$*________دوســـــــت___,,$$$$$$$$*
___$$$$$$$$$$,,______خــــــوبم____,,$$$$$$$$$$*
____$$$$$$$$$$$$___ ._____.___$$$$$$$$$$$$
____$$$$$$$$$$$$$,_'.____.'_,,$$$$$$$$$$$$$
____$$$$$$$$$$$$$$,, '.__,'_$$$$$$$$$$$$$$$ آپممممممم
____$$$$$$$$$$$$$$$$.@:.$$$$$$$$$$$$$$$$
______***$$$$$$$$$$$@@$$$$$$$$$$$****
__________,,,__*$$$$$$@.$$$$$$,,,,,,
_____,,$$$$$$$$$$$$$* @ *$$$$$$$$$$$$,,,
____*$$$$$$$$$$$$$*_@@_*$$$$$$$$$$$$$
___,,*$$$$$$$$$$$$$__.@.__*$$$$$$$$$$$$$,, آپممممممم
_,,*___*$$$$$$$$$$$___*___*$$$$$$$$$$*__ *',,
*____,,*$$$$$$$$$$_________$$$$$$$$$$*,,____*
______,;$*$,$$**'__اپــــــــم____**'$$***,,
____,;'*___'_.*__________________*___ '*,,
,,,,.;*____________---_بیاااااااا___________ _ ____ '**,,,,

علی said...

خیلی جامع بود.
من می خواستم حداقل برای تنوع هم که شده به وردپرس برم ببینم چه جوریاس اما کلا منصرف شدم.م
مرسی

Anonymous said...

The Breitling app focuses on one Watches News ; the company's newest alarm alleged the Chronomat BO1. Breitling's access is a bit altered than Bell & Ross's in that the app promotes a individual watch rather than the accomplished brand. A different configurator allows for hundreds of accessible customized versions of the archetypal to be visualized.

register domain in India said...

Off course, i am very glad to have your post here. Which is very informative and i want to say that its worth reading. I appreciate your effort.. domain name registration

diseno web valencia said...

This won't succeed in reality, that is exactly what I think.

Android apps developer said...

Thank you quite considerably for that complete information.I agree with all the factors pointed out right here and noticed all your essential points. I think it is going to help a lot of people.I used to be little bit conscious about it but your publish gave me distinct thought.

Bicycles in Bangalore said...

Great information on your site here. I love this post because we can get some useful information from your blog. I expect more post from you guys. Thanks for sharing it.

Web Hosting Services said...

This is really innovative and a new idea, I like this concept and the way it is carried out in so light and cool manner. I concur with your conclusions and will eagerly look forward to your future updates.
Hosting Services

android developer said...

This is one of the most incredible blogs Ive read in a very long time. The amount of information in here is stunning, like you practically wrote the book on the subject. Your blog is great for anyone who wants to understand this subject more. Great stuff; please keep it up

image consultant said...

Hey There. I found your page searching with yahoo. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thank you for sharing it. I will absolutely be back again.

income protection said...

Some interesting and well researched information on cameras. I'll put a link to this site on my blog. Thank you!

internet marketing toronto said...

Wordpress is more and more advance than blogger. Professional blogger should not blog with blogger.

Website Hosting said...

Great blog article about this topic, I have been lately in your blog once or twice now. I just wanted to say my thanks for the information provided here.

Buy facebook fans said...

I was going through a big loss in my online business but since I purchased facebook fans and likes from www.fanbullet.com I saw a huge traffic to my website. They have given 100% real facebook likes and some of them are my customers now.

joomla developers said...

I'm happy when reading through your site with up-to-date information! thanks alot and hope that you'll publish more site that are based on this website.

Webmail Hosting services said...

Great! Well, I admire the precious time and effort you put into it, especially into interesting articles you share here! It was very interesting.. Virtual private servers hosting

Iran Sanctions said...

This article helpful to increase the sell of your business. Its very good way to explain the strategy of business selling. Thanks for post this article.

body contour Melbourne said...

Thank you for your post..I look for such article along time, today I find it finally. This post give me lots of advise it is very useful for me..I hope you can go on posting more such post.. I will support you all the time.

affordable term life insurance said...

Your post is really good providing good information.. I liked it and enjoyed reading it. Keep sharing such important posts.

Anonymous said...

This is great time to visit this wonderful blogs Nice and also this is one of the best blogs Ive ever read.
Register website name

Botox Canberra said...

I think it will help me a lot in the related stuff and is very much useful for me. All the contents you mentioned in post are too good and can be very useful & I am happy to find your distinguished way of writing the post. Good piece of writing, thanks.

Wrinkle treatment Sydney said...

I was looking for something like this…I found it quiet interesting, hopefully you will keep posting such blogs….Keep sharing.

laser eye surgery sydney said...

The post is extremely nicely written and yes it contains many useful facts. I must thanks for the efforts you have made in some recoverable format this post. I hope precisely the same best product by you sometime soon likewise.

Wrinkle treatment Gold Coast said...

Thanks for taking the precious time to discuss this topic with us, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, can you updating your blog with more information? It is extremely helpful for me.

website design bangalore said...

The blog is absolutely fantastic. Lots of great information and inspiration, both of which we all need. Thanks.

design logo company said...

What a nice blog you have dear. Have bookmarked this site for later reference.

design brochures online said...

Will come again

Profesional Seo said...

I enjoyed to post here, you are doing a very good job! and thanks for your information.

Anonymous said...

Nice blog about word press and blog..too much of information is shared in this blog.very useful.
web design company

indoor play centre said...

Thanks for your article; it was very interesting to read. Write more on this subject, you are very good at it.

Hosting said...

This is a very important issue and this slide is very helpful. I would mention that many of us readers actually are definitely blessed to live in a fantastic website with very many special  professionals with beneficial points.Web Server Hosting

apparel sourcing said...

Wow what a nice share. Will share this info with friends

music production said...

I am appreciating it very much! It is best to looking forward to another great blog.

keylogger said...

Have never come across such a wonderful blog dude. Will share this information with my friends and colleagues.

Land use consultants said...

I have viewed so many blog post but yours are different. I like to ask how you composed your articles for it really leaves an excellent impression on me. Just keep on posting interesting facts.

websites long island said...

I just wanted to leave a quick comment to say that your blog was nice. I found it on Google search after going through a lot of other information that was not really relevant. I thought I would find this much earlier considering how good the information is.

iPhone 4S Cases said...

Wow! This is really a fantastic and good blog i ever seen. I like it. Keep on sharing things like this. awesome one!

Search Engine Marketing Optimization said...

i like this i feel very happy to be the part of this thanks.....

Anonymous said...

nice one

driving lessons birmingham

translation company said...

I am posting here just to let you know that you are doing a good job by keeping us posted about this. Please keep on posting such quality articles as this is a rare thing to find these days.

translation company said...

I am posting here just to let you know that you are doing a good job by keeping us posted about this. Please keep on posting such quality articles as this is a rare thing to find these days.

translation company said...

I am posting here just to let you know that you are doing a good job by keeping us posted about this. Please keep on posting such quality articles as this is a rare thing to find these days.

translation company said...

I am posting here just to let you know that you are doing a good job by keeping us posted about this. Please keep on posting such quality articles as this is a rare thing to find these days.

Anonymous said...

wow admin

best cheap laptops
best cheap antivirus
best cheap internet protection

HTC EVO 4G LTE Cases and Screen Protectors said...

Nice Work! Thanks. Check Out the Newest, Latest and the Largest Collection of HTC EVO 4G LTE Cases and Screen Protectors only in SF Planet.

Alex said...

Oh our pets are so nice! We love them most of all.
Speed Training

phonic paa3 said...

I simply wanted to opinion your blog in addition to say i definitely enjoyed reading your site post right here.

free dating sites said...

I will be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Admiring the time and effort you put into your blog.

akcent said...

nice

one way link building

Anonymous said...

wow great man

social media companies

Anonymous said...

wah man
website content writing services

Apex coir said...

I am very much impressed from your post.I am waiting for new post for you Thanks coir peat manufacturer

Banner Design said...

Great comparison between Wordpress and Blogger and i think wordpress Feature is bright.

Shani Raza Panjwani said...

yes :)

OFICINAS VIRTUALES DF

Unknown said...

NFL Combine Training

Anonymous said...

security cameras
automatic gates

Anthrax Symptoms said...

The normal incubation period for anthrax is approximately seven days, but it really will take sixty days or extended for indicators to be developed.

designofpassion said...

Have never come across such a wonderful blog dude.

Anonymous said...

Exсellent site you have here but I waѕ wondering if you knew оf any useг discuѕѕion forums that сover the
same topics discuѕsed in this article?
ӏ'd really love to be a part of online community where I can get comments from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!

Also visit my page CREATING A WEBSITE

Anonymous said...

Hi there! I'm at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!

Look at my web site :: homepage erstellen website erstellen

Anonymous said...

Hі, Neat post. There's an issue together with your web site in internet explorer, may check this? IE still is the market chief and a huge portion of other people will pass over your fantastic writing due to this problem.

Feel free to surf to my web blog - Come si crea un sito COME SI CREA UN SITO Creare Sito

Anonymous said...

I’m not that much οf а internеt гeаdеr tо be hοnest but your sites rеаlly nice, kеep it up!
ӏ'll go ahead and bookmark your site to come back later on. All the best

Also visit my site :: website laten bouwen wordpress

Anonymous said...

I гeаllу lіke уοur blog.
. very nicе colοrs & theme. Did you
create thiѕ ωebѕite yourѕelf or ԁіd
you hiгe someone to ԁo it foг you?
Ρlz answer back as I'm looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it

My web-site; how to build a website for free

Anonymous said...

I am аctually glad to glance at thiѕ web sitе posts which caгries ρlenty of valuable infoгmation, thanks foг ρrovidіng these infoгmatіon.


Αlsо visit my weblog: Website laten maken

Anonymous said...

First of аll I want tо say awesomе blog!
І had a quick quеѕtіon
that I'd like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before writing. I have had trouble clearing my thoughts in getting my ideas out. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Many thanks!

My web page comprar dominio

Anonymous said...

ӏ raгely wгіte responѕes,
but i did a few ѕеarсhіng аnd
ωound up herе "ٌمقایسه جامع امکانات وردپرس دات کام و بلاگر".
And I actually do have ѕomе queѕtions for
yοu іf it's allright. Could it be just me or does it look like a few of these responses come across as if they are coming from brain dead visitors? :-P And, if you are writing at other social sites, I'ԁ like tο follοw аnуthіng
fresh you have to pоst. Coulԁ уou liѕt
of all of all your ρublic ѕіtes lіke your tωitteг feеd,
Facеbook pagе οr linkedin profіle?


Herе is my web pаge programmi per creare siti web

Jimmy Choo Shoes said...

Exceptional scratching post. Well then, i'll many thanks the great browsed, I actually recognize utilizing this great contribute. Continue the good work your employment. Very good these very handy facts that you may have listed associated with

Anonymous said...

I'm really impressed together with your writing talents and also with the format on your weblog. Is that this a paid subject matter or did you modify it your self? Either way keep up the excellent high quality writing, it's rare to peer a nіcе weblοg liκe this one nowadays.

.

Loοk at my website http://napnet.com

Anonymous said...

Thank you for all of your hard work on this web page.
Kate really loves managing investigations and it's really easy to see why. My partner and i hear all concerning the powerful tactic you provide insightful guides on this web blog and as well as welcome participation from other individuals on this matter then our own princess is in fact starting to learn a lot. Have fun with the remaining portion of the year. You have been conducting a very good job.

my page :: lighten your skin tone

Anonymous said...

Howdy are usіng Wordpгeѕs for уour site platform?
I'm new to the blog world but I'm trying to get started anԁ creatе my οωn.
Do уou гequiгe any сodіng expeгtiѕe
to make your oωn blog? Any helρ would bе greatly aрpгeciated!


My web pagе; HOW TO CREATE A WEBSUTE

Anonymous said...

I don't know whether it's ϳust me oг
іf perhаpѕ evегyone else еnсοuntering prοblemѕ with yоur blog.
It aρрeaгs аs though some of the
wrіtten text ωithіn your poѕts are
running οff the ѕcreen. Cаn somebody еlsе please
comment and let me knoω if this iѕ happening to
thеm as well? Тhіs might be
a issue ωith my web brоωser becausе
I've had this happen previously. Cheers

My blog DiseñO web

Anonymous said...

I am sure thiѕ агtіcle has touched all the internet viеwers, itѕ reаlly
reallу nіce рoѕt on buіlding
uρ new web ѕіte.

Check out my webpage - How to create a website

Anonymous said...

My brother recommended I might like this blog. He used to be entirely right.
This post actually made my day. You cann't believe just how a lot time I had spent for this info! Thank you!

Here is my homepage ... mexican restaurants

Anonymous said...

I leaѵe a resрonse whеnever I liκе
a аrticlе on a site or I hаve somethіng tο valuable to contrіbute to the conversаtion.
It's caused by the fire displayed in the article I looked at. And on this article "ٌمقایسه جامع امکانات وردپرس دات کام و بلاگر". I was excited enough to post a commenta response :) I actually do have 2 questions for you if it's okay.
Coulԁ it be simрly mе oг dοes
it loоk liκe likе ѕome of
thеsе remaгks aρρear lіke соming frοm braіn deaԁ visіtorѕ?

:-P And, if you are pоsting on otheг online ѕіtes, Ι would like
tо follow anything fresh you have to poѕt.

Cоuld you make а lіѕt аll
of your public sites lіke уοur Faceboοk ρage,
twittеr feed, or linκedin profilе?

Мy blοg - creare sito web gratuito

Anonymous said...

What's Going down i'm new to thiѕ, Ι stumbled uрοn thiѕ I've discovered It absolutely useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid other customers like its helped me. Great job.

Also visit my web blog :: Creare Un Sito Web Creare un sito creare un sito

Anonymous said...

Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written
article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information.
Thanks for the post. I'll certainly return.

Also visit my site; best acne treatments

Anonymous said...

Greetings I am so grateful I found your blog,
I really found you by accident, while I was searching on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say
many thanks for a fantastic post and a all round interesting blog (I also
love the theme/design), I don’t have time to read it all
at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when
I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome b.


my web site ... acoustic guitar chords for beginners

Anonymous said...

I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don't know
who you are but certainly you are going to a famous blogger if
you aren't already ;) Cheers!

Have a look at my homepage: mexican food restaurants

Anonymous said...

Rusk from Pakistan

Anonymous said...

Thank you a bunch for sharing this with all of us you really realize what
you're talking about! Bookmarked. Please additionally talk over with my web site =). We can have a link trade agreement among us

Look into my site ... Cheap Pizza

Anonymous said...

Greetings, There's no doubt that your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues.
I merely wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great website!


My web page :: online market research companies

Anonymous said...

Please let me know if you're looking for a author for your site. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some content for your blog in exchange for a link back
to mine. Please blast me an e-mail if interested. Kudos!


Also visit my web site - fashion jewellery online

dissertation proposal said...

I am just catching up but holy crapoly, that sounds like an awesome tailgate! I have to say - they aren't all that amazing. Deep fried Prime Rib? My god. Thank you for providing this information.

Anonymous said...

I just like the valuable information you supply on your articles.
I will bookmark your weblog and test once more here frequently.
I'm relatively sure I will be informed many new stuff right here! Best of luck for the following!

Feel free to visit my blog; Care Home Monitoring

Anonymous said...

Hi there it's me, I am also visiting this web site regularly, this site is actually pleasant and the viewers are really sharing good thoughts.

my site - Kitsch jewellery Uk

Anonymous said...

Asking questions are actually pleasant thing if you are not understanding something fully, however this
post offers good understanding yet.

My blog post - dominos pizzas vouchers

Anonymous said...

Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading
it, you may be a great author. I will always bookmark your blog and may come back very soon.

I want to encourage you to definitely continue your great posts, have a nice holiday weekend!


Also visit my web site ... Courses.Migrantclinician.Org

Anonymous said...

Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

Here is my blog post :: discount Vouchers

Anonymous said...

What's up it's me, I am also visiting this web page regularly, this web site
is in fact nice and the visitors are genuinely sharing
fastidious thoughts.

my web page - market research companies in uk

Anonymous said...

I’d like to visit your blog extra typically but these days it seems to be taking without end to return up.
I visit from work, and our connection there is fairly good.
Do you suppose the issue could possibly be on your finish?

My homepage - Having trouble Getting pregnant at 40

Anonymous said...

Can I put up your post to my wordpress weblog? I will add a back-link to your forum.
That’s one actually nice post.

Feel free to surf to my blog having trouble getting pregnant after a miscarriage

Anonymous said...

Awesome issues here. I am very happy to look your post.

Thank you so much and I am taking a look forward to touch you.
Will you please drop me a e-mail?

my homepage; Domino pizza Coupon

Anonymous said...

bookmarked!!, I love your blog!

My blog :: http://lefootballdelanfl.blogspot.com/

Anonymous said...

I'm extremely inspired along with your writing talents as neatly as with the layout for your weblog. Is this a paid subject or did you modify it your self? Anyway keep up the nice quality writing, it's uncommon
to look a nice weblog like this one today.

.

Here is my web site :: win free stuff

Anonymous said...

With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation?
My site has a lot of unique content I've either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help protect against content from being stolen? I'd really appreciate it.my webpage: Care Home excellence

Anonymous said...

Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and
in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.


Here is my page ... oxford individual Tuition

Anonymous said...

Please let me know if you're looking for a author for your weblog. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write
some articles for your blog in exchange for a link back
to mine. Please send me an e-mail if interested.
Regards!

Here is my blog post cars insurance Calculators

Anonymous said...

This is very interesting, You're a very skilled blogger. I've
joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
Also, I have shared your website in my social networks!

Check out my webpage password hacking

Anonymous said...

Can you tell us more about this? I'd want to find out some additional information.

My web-site - cute captions for pics

Anonymous said...

Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if
you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty
finding one? Thanks a lot!

Here is my weblog; tv Show downloads online

Anonymous said...

If some one desires expert view on the topic of blogging and site-building after that i suggest him/her to pay
a visit this blog, Keep up the good work.

Also visit my webpage ... Password crack

Anonymous said...

Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you!
By the way, how can we communicate?

my weblog hack a twitter

Anonymous said...

Hi, I desire to subscribe for this blog to take most recent updates,
therefore where can i do it please help.

Also visit my blog ... TruVisage

Pharmacy Wholesalers said...

That's the very nice post you have shared with us. I really liked it. Please keep sharing more and more information.

Unknown said...

Rusk from Pakistan

nice work...keep it up.

Unknown said...

website design services in houston

wounderful work...

Unknown said...

guesthouse in karachi

Good dude

Unknown said...

Commercial Roofing

nice and good work

clipping path said...

Whats up! I just want to give an enormous thumbs up for the good info you could have here on this post. I shall be coming again to your blog for more soon.

Clipping path service India said...

Thanks for the post and sharing the blog. Valuable and excellent post, as share good stuff with good ideas and concepts.
lots of great information and inspiration. I just would like to say thanks for your great efforts.
I appreciate your excellent post.Clipping path service India | Clipping path service Provider | civil info |
Signature allow forum

Unknown said...

Michael Kors Wallet
Michael Kors Purses,Michael Kors Wallet,Cheap Michael Kors Purses
Michael kors Hamilton
Michael Kors Backpack
michael kors outlet
michael kors
michael kors outlet stores
michael kors outlet stores
michael kors outlet online sale
michael kors outlet online
Michael Kors Wallet
Michael Kors Wallet
michael kors purses
michael kors handbags
michael kors tote
michael kors bags
macys michael kors
michael kors uk
michael kors factory
michael kors outlets
michael kors outlet online store 49.00 outlet
Michael Kors Flagship Store
Michael Kors Handbags On Sale
2015 Michael Kors

Unknown said...

polo ralph lauren
louis vuitton outlet
michael kors outlet
lebron james shoes 2015
coach factory outlet
ray ban sunglasses outlet
coach outlet online
coach factory outlet
coach outlet
michael kors handbags
kevin durant shoes
michael kors outlet
michael kors outlet
louis vuitton handbags
ray ban wayfarer
kate spade handbags
ralph lauren outlet
rolex watches
insanity workout
nfl jerseys wholesale
michael kors outlet
michael kors outlet
coach outlet
ralph lauren polo
ray ban sunglasses
michael kors outlet clearance
tory burch flats
jordan concords
louis vuitton
cheap oakleys
ray ban outlet
ralph lauren outlet
longchamp handbags
adidas shoes
louis vuitton handbags
nike roshe flyknit
supra sneakers
ray bans
polo ralph lauren
20165.24wengdongdong

Rahul saini said...

That's the very nice post you have shared with us.

Rahul saini said...

Great !! This is a great information about Features of word press and Blogger .
Thank you for sharing information...

Microhost said...
This comment has been removed by the author.
حاتم النجار said...

شركة كشف تسربات بالدمام

حاتم النجار said...

شركات تنظيف منازل بتبوك

شركات نقل عفش بتبوك

Anonymous said...

Very nice post. Thanks for sharing. Buy careprost onlineusa

Unknown said...
This comment has been removed by the author.
Unknown said...
This comment has been removed by the author.
Unknown said...

I hope you don’t mind if i bookmark your site, so that i can easily find it again in the future. Cheers
Universal Charging 15600 mAH Power Bank

Manny Be said...

Nice and informative blog post. Website Development Company Toronto.

garima said...

The subject is so interest along these lines better than average significant too..Thanks for sharing this post.
Best Advertising Agency in Gurgaon

Dr. Vishal Arora said...

That was a VERY interesting one! Seriously interesting.

Indian Restaurant Street said...

Amazing blog post. Keep writing!!

Penile Implant said...

That is great to hear, thank you for reading!

Penile Implant said...

That was a VERY interesting one! Seriously interesting.

Clipping Path said...

I really enjoyed your blog Thanks for sharing such an informative post.

Cara Ampuh Obati Vitiligo said...

Very interesting information, may be useful for everything

Cara Alami Mengobati Hepatitis
Pengobatan Radang Selaput Otak (Meningitis)
Pengobatan Sirosis Hati
Pengobatan Tradisional Atasi Patah Tulang
Cara Melancarkan Haid Tidak Lancar/Tidak Teratur
Obat Atasi Keputihan Yang Bau Dan Gatal

Zenyataa said...

Extraordinary post that you have shared here. I value your written work abilities and all the information that you have shared here
Zenyataa shoes

zenyataa said...

Great web journals Thank you for having the page! Im beyond any doubt that it will be to a great degree prevalent. Phenomenal stroll through. I value this post.
Zenyataa

Graphic World 24 said...

Wonderful compassion between WordPress(Dot)and blogger. Both are user-friendly and free of charge but WordPress is more secure than blogger and you'll find more updates in WordPress Backgrond Removal Service

Clipping Solutions said...


Thanks for sharing, this is a fantastic post.Really thank you! Awesome. Footwear photo editing services
Background Removal Service

Reachwebexperts said...

Thank for sharing such a valuable Article. Keep Writing.
web design company in toronto

yanmaneee said...

kd13
off white hoodie
hermes belt
curry 5 shoes
supreme clothing
yeezy 350
supreme t shirt
moncler jackets
jordans
yeezy

clipping path service provider said...

This was an amazing blog. Share more great blogs with us.
Clipping Path Company

Charlie Jon said...

This is a good comparison but in all aspect I think WordPress wins. I appreciate your work.

Paypal or Payoneer Which is Better Payment Gateway

Jewelry photo retouching said...

مرحبًا! أود فقط أن أعطي إشارة إيجابية ضخمة للمعلومات الجيدة التي يمكن أن تكون لديك هنا في هذا المنشور. سأعود مرة أخرى إلى مدونتك قريبًا للحصول على المزيد من المعلومات. 👍😊

Post a Comment

بازدیدکننده محترم:
ضمن تشکر واحترام فراوان بابت نظرتان،
خواهشمندم انتظار پاسخگوئی به تک تک نظرات را نداشته باشید. اما:
چنانچه انتقاد یا راهنمائی شما
کلیت مطلب را زیر سئوال ببرد،
آمار غلطی را تصحیح کند و یا
راه جدیدی برای نگرش به موضوع ارائه کند،
نقطه نظر شما در انتهای مطلب اصلی و همراه با نظر خودم درج خواهد شد.
نظرات این وبلاگ پاک نخواهند شد مگر با استثنائاتی.
به کار گرفته شده از بیست و دوم شهریور هزار و سیصد و هشتاد و هفت

جستجو در منابع بلاگر

Custom Serach

فید / خوراک / خبرمایه

اشتراک فید

دریافت توسط ایمیل

آدرس ایمیل خود را وارد کنید:

Delivered by FeedBurner

خواندنیها از وبلاگشهر