فید به زبان ساده

    معادل با     September 20, 2008

فید یک تجمل نیست بلکه یک ابزارضروری است که باعث کارائی در خواندن مطالب و سهولت در انتشار ایده میشود. فید دیگر یک پدیده جدید نیست و به سرعت به سمت همگانی شدن پیش میرود.
فید چیست؟ فید، خوراک، RSS, Atom یا کلمات مشابه همه یکfeed-icon-28x28 مفهوم واحد را میرساند. فید شکل جدیدی از انتشار مطالبمان است که دارای مزایای منحصر به فردی است که به آن اشاره خواهد شد.

فید ریدر چیست؟ فید ریدر، خوراک خوان، خبر خوان همه معنای واحدی دارند. کار فید ریدر مدیریت منابع اطلاعاتی ماست. فید ریدر در فواصل زمانی کوتاه بصورتی اتوماتیک به منابعی که خود ما به آن معرفی کرده ایم مراجعه و مطالب را گرفته و به ما عرضه میدارد. مشهورترین و googlereaderکاراترین فید ریدر در حال حاضر "گوگل ریدر" است که در وبلاگشهر از کوتاه شده آن، "گودر" هم استفاده میشود.

فیدبرنر چیست؟ فیدبرنر که به آن خوراک پز هم گفته میشود شرکتی است متعلق به گوگل. استفاده از فیدبرنر 2 مزیت بزرگ دارد.flamocon_190h اول اینکه همانند آمار گیر وبلاگ عمل میکند اما برای فید وبلاگ. فیدبرنر نشان میدهد که چند نفر در کل مشترک فید ما هستند، چه تعدادی از آنها امروز یا در طول زمان مطلب را خوانده اند و ... ثانیاً آدرس جدیدی برای فید به ما میدهد که در صورت جابجائی احتمالی وبلاگ ثابت میماند و به این علت مهم ارتباط ما با خوانندگان وبلاگمان برقرار میماند*.

متقاعد نشدم. چرا فید؟

1- بیشتر خوانندگان ما از ایران هستند و توسط اشتراک دایال آپ با سرعت متوسط 4-5 کیلو بایت در ثانیه به اینترنت متصل هستند. چون فید فقط حاوی اصل مطلب است حجم کمی دارد که بخصوص مناسب وضع فعلی اینترنت ایران است.

2- امکان خواندن مطلب به صورت آفلاین وجود دارد. یعنی خواننده برای دقایقی به اینترنت متصل میشود، تمام مطالب را میگیرد و سپس به صورت آفلاین میخواند. با توجه به گرانی اینترنت در ایران امکان ایده آلی است.

3 - استفاده کننده لزومی به سر زدن به سایتها و وبلاگهای متعددی را ندارد بنابرین در مدت زمان بسیار کوتاه تری امکان خواندن همان مطالب را دارد.

4- استفاده کننده از فید به سهولت امکان توصیه و به اشتراک گذاری مطلب خوانده شده توسط فید را دارد. در نتیجه مطلب بیشتر خوانده میشود.

5- خواننده میتواند سایتهائی را که دچار مشکل هستند از این طریق بخواند. هم مشکلات عدم دسترسی و هم مشکلات ناشی از خرابی و به هم ریختگی در قالب.

آیا فید بازدیدکنندگانم را کم نمیکند؟ در ابتدا ممکن است آمار وبلاگ کاهش اندکی را نشان دهد. اما در طی زمان و افزایش استفاده کنندگان از فید وبلاگتان میشود انتظار داشت که مطلب شما چند برابر وضع فعلی خوانده شود. علت اصلی، امکان به اشتراک گذاری آسان و بازتولید مطلب است.

متقاعد شدم. حالا چه باید کرد؟

اول: در دسترس بودن فید برای خوانندگان وبلاگ

ie ff-on-offمطمئن شوید که مربع نارنجی رنگ فید وبلاگ شما در آدرس بار روشن است. در یکی از مرورگرها، اینترنت اکسپلورر یا فایرفاکس وبلاگ خود را بازکنید. چنانچه مطابق یکی از دو شکل بالا نشانه فید وجود ندارد و یا خاموش است این نشانه ای است که ممکن است فید شما در دسترس نباشد.
در دسترس نبودن فید ممکن است 3 علت داشته باشد:

1- قالب شما قدیمی است.
2- کد مربوط به فید در قالب دستکاری شده است.

راه حل اساسی: تغییر قالب قدیمی به جدید و یا تصحیح کد مربوط به فید آن.

راه حل فوری: فید وبلاگ خود را بر طبق دستورالعمل همین وبلاگ در پست ِ «دستیابی به فید خاموش» به دست آورید و آنرا در ستون کناری وبلاگ به همراه شکل فید که برای بسیاری آشناست به نمایش بگذارید. 1 و 2

3- اگر از دستورالعمل راه حل فوری استفاده کردید و باز هم فید در دسترس نیست علت اصلی میتواند این باشد که در تنظیمات وبلاگ خود امکان دسترسی به فید را گرفته اید. این موضوع بیشتر در مورد Blogger صادق است. در پنل مرکزی به قسمت settings بروید و سپس در نوار بالا روی site feed کلیک کنید. قسمت مربوط به کنترل فید را طبق شکل بیابید و هر 3blogger تنظیم را روی فول – Full - بگذارید (بسیار مهم). البته میشود به بلاگر دستور داد که فید کامل منتشر نکند و تنها چند خطی از ابتدا را عرضه کند اما با توجه به وضعیت اینترنت در ایران این عمل چندان منطقی به نظر نمیرسد.دوم : استفاده از فید برای خود وبلاگنویس

برای خواندن فید شما به یک فید خوان (فید ریدر) احتیاج دارید. انواع و اقسام فید ریدر وجود دارد. آنلاین و آفلاین. از میان آنها من گوگل ریدر را بدون هر تعصبی به گوگل و صرفاً به خاطر امکانات مدیریتی و جانبی آن توصیه میکنم. برای استفاده از گوگل ریدر شما احتیاج به حساب کاربری گوگل یا یک آدرس ایمیل از گوگل دارید. اگر ندارید به Gmail مراجعه و حسابی را افتتاح نمائید.

بعد از افتتاح حساب، گوگل ریدر در این آدرس سر راست در دسترس شماست. برای استفاده، آدرس فید وبلاگها یا سایتهای مورد علاقه را باید به گوگل ریدر بدهید. برای این کار زمانی که در درون گوگل ریدر هستید در سمت چپ – مطابق شکل-addsubscription روی Add subscription کلیک کنید و در کادری که باز میشود آدرس فید مربوط را وارد کنید. از این لحظه به بعد گوگل ریدر به محض انتشار مطلب در سایت مورد نظر، مطلب را بدون هر کار اضافی دیگری بارگیری و به نمایش میگذارد. گوگل ریدر امکان دسته بندی و تگ گذاری منابع خبری را هم برای شما فراهم میکند. مثلاً می شود منابع خبری خارجی – ایرانی – وبلاگهای دوستان – آشنایان و هر تعداد دیگر طبقه بندی را در آن به وجود آورد. یکی دیگر از امکانات متعدد آن استفاده به عنوان معادل بلاگرولینک است**. از دیگر امکانات آن نمایش راحت اخبار و مطالب مورد نظر شما در وبلاگ خودتان است (لینکدونی). در واقع به وقت مطالعه در گوگل ریدرتان چنانچه مطلبی را مفید تشخیص دادید این امکان وجود دارد که برای خوانندگان وبلاگتان هم بدون هر دردسری آنرا به نمایش بگذارید.

استفاده از فید و فید خوان نه تنها یک ضرورت بلکه گامی به جلو است. موفق باشید.

چنانچه این مطلب را مفید یافتید:
فید مطالب دنیای وبلاگ – اینجا
لینک این مطلب در بالاترین - اینجا

این مطلب تقدیم میشود به تمام پیشکسوتان وبلاگشهر.

مرتبط-
1 - دانلود لوگوهای فید ساده – اینجا
2 - دسترسی به دانلود انواع لوگوهای تجملی فید – اینجا
- در رابطه با «بازتولید اطلاعات» به مطلب این وبلاگ، دنیای وبلاگ، در این ارتباط، تحت عنوان «انفجار اطلاعاتی علت عمده سوء‌تفاهم ‌ها در وبلاگشهر است» مراجعه فرمائید.

تکمیلی برای استفاده پیشرفته -
* - فیدبرنر و چگونگی آن – اینجا
** - چگونه از گوگل ریدر به عنوان بلاگرولینگ استفاده کنید - اینجا
- استایل فارسی برای نمایش بهتر در گوگل ریدر - اینجا
- استایل فارسی برای نمایش بهتر در گوگل ریدر - اینجا

symoniri said...

سلام. اما برای استایل این رو هم امتحان کن
http://userstyles.org/styles/2263

Anonymous said...

اين كد هم بايد در قالب وبلاگ قرار بگيرد
http://mfatemian.googlepages.com/feed.jpg

Anonymous said...

سلام
با اجازه مطلب را دربالاترین منتشر کردم.

Anonymous said...

ان اس بيلدر ساخته شد
----------------- لذت لغت نويسي را با ان نرم افزار تجربه كنيد
www.NasimSoftco.com
لينك دانلود رايگان

Anonymous said...

کورش عزيز،

خيلی سپاسگزارم. نوشته بسيار مفيدی بود و من هم نهایتاً آدرس فيد خود را در قالب وبلاگم که قدیمی است گذاشتم. اميدوارم مشکل حل شده باشد. اگر نظری فنی داشتي، لطفاً ما را بی​نصیب نگذار. باز هم ممنون.

Anonymous said...

در بلاگ نیوز لینک داده شد

عمو اروند said...

کوروش می‌دانی نوشته‌ی تو بر دیگر نوشته‌هایی از این قبیل(البته تا آن‌جا که من خوانده و اطلاع دارم) این حسن دارد که به فارسی خوبی نوشته شده‌است که راحت برای همچو منی که اطلاع فنی زیادی ندارد و این کاره نیست، قابل فهم است. من هم به نوشته‌ات لینک دادم.

Kourosh said...

سلام و درود بر سروران گرامی

@ SYM
ممنون. کد استایل به پای پست اضافه شد.

@ moahammad
ممنون. فکر میکنم این جریان احتیاج به پست مستقل داشته باشد

@ شهرام و فرهاد حیرانی عزیز
ممنون هستم

@ پارسا خان و آقای افراسیابی عزیز

ممنون از لطفتان و خوشحالم که این مطلب مفید بوده است

Anonymous said...

http://www.feedreader.com/ رو هم داشته باشيد خيلي ازش راضي ام تازه نسخه ي portable ةم داره كه مي تونيد هميشه و هرجا كه مي رويد همراه خود داشته باشيد (براي مثال روي فلش)

Anonymous said...

راستي feedreader اپن سورس هست و رايگان
اينم وبلاگ من
englopedia.blogspot.com

Anonymous said...

ممنون از مطلب مفیدتون
من یه سئوالی دارم
آیا امکان اضافه کردن فید به قسمت نظرات بلاگفا وجود دارد؟
اگر پاسخ مثبت است لطفا بگوئید چگونه؟
با تشکر مجدد

Anonymous said...

دوست گرامی ناشناس
ممنونم از معرفی فیدریدر

در جواب دوست عزیز نیک نگار
ظاهراً نه برای بلاگفا بلکه برای ایرانیهائی که در لیست نامبرده شد فید در بخش نظرات وجود ندارد

Anonymous said...

سلام
سوالی داشتم که امیدوارم جوابش رو بدونی.
میخواستم بدونم برای اینکه محتوای مطالبم که در گوگل ریدر نمایش داده میشه را به صورت کامل نشان دهم، چه تنظیماتی در نیاز است(تنظیم در فیدبرنر؟ چه طور؟)
به طور ساده: میخواستم مطالبم که به واسطه فیدبرنر در گوگل ریدر نشون داده میشه را به صورت کامل نمایش داده شود(درحالی که الان به صورت خلاصه شده نشون داده میشود در گوگل ریدر)
منتظر جوابت هستم، ممنونم

Kourosh said...

به رضای عزیز
من وبلاگ شما را دیدم. ظاهراً مشکل از فید خود وبلاگ و تنظیمات آن است.
کورش اسلام زاده

علیرضا حسینی said...

بسیار است مطالب مفید در این باره. این مطلب هم مفید و البته تکراری است

Anonymous said...

With their assorted amazing ideas, Silver Jewellery adornment has become so popupar. This artful appearance is actually mesmerizing. Bead earrings with precious stones in 18k white gold, for broken ears. Copyrighted designs. This section of appearance earrings are not actual expensive, but it’s actual mysterious.

posicionamiento web en buscadores said...

I saw a great deal of helpful information above!

tienda erotica said...

Quite useful information, much thanks for this post.

Anonymous said...

Take place what you eat, now consuming a gift referred to as a nutritionally packed
berry board and batten in a position to initiate only one thing: a secret potential purchaser!
!! Find a machine or perhaps a juice machines high quality purchase word of mouth assist.
Originating from freezing vegetables cupcakes to assist you to baby
super food, you can also make a great number of munchies
dinners by using your Shade Energy source juice machine.


My web-site - 3d imaging software free download

Anonymous said...

Major problems customers understanding has always been attempting to keep
a machine. Just what Sony psp Mixer could well do a little
stronger is almost certainly give reasons for exactly
how your entire $37 may be for and some tips the software manages.
It is really an fairly easy going rate to buy juice extractor.
Small hardware juice machine, masticating juicer, simple auger juice extractor, wheatgrass juicer.
.. This fact $47.Thirty seven.

My weblog ... best blenders

Anonymous said...

You will be should purchased just a few juice machines, be handed a juice extractor which power in ideas,
to illustrate: puree, straightforward juices, grain yards liquid and even enthusiast butters.
For instance, it might probably infatuation not to mention liquefy snowfall, cold fruits and veggies, fresh
fruit, wintry goods, and so forth . not having
having left-over the rocks rubble with smashing away from each
other minimal vegetables by using fruits in seconds simply because of these power up is likely
to ride that this mower blades around high speed broadband.
As your customers appear, you are for you to don't make it obvious and grab below.

Feel free to surf to my blog :: general electric blender replacement jar

yanmaneee said...

lebron james shoes
yeezy shoes
supreme clothing
yeezy
supreme clothing
golden goose sneakers
jordan shoes
pg 4
off white
lebron 16

Anonymous said...

Mmorpg Oyunlar
instagram takipçi satın al
tiktok jeton hilesi
TİKTOK JETON HİLESİ
antalya saç ekimi
Takipçi Satın Al
instagram takipçi satın al
metin2 pvp serverlar
ınstagram takipçi satın al

mrbahis said...

Good content. You write beautiful things.
taksi
hacklink
vbet
korsan taksi
vbet
sportsbet
sportsbet
hacklink
mrbahis

zeytin said...

dijital kartvizit
referans kimliği nedir
binance referans kodu
referans kimliği nedir
bitcoin nasıl alınır
resimli magnet
JTP53

Post a Comment

بازدیدکننده محترم:
ضمن تشکر واحترام فراوان بابت نظرتان،
خواهشمندم انتظار پاسخگوئی به تک تک نظرات را نداشته باشید. اما:
چنانچه انتقاد یا راهنمائی شما
کلیت مطلب را زیر سئوال ببرد،
آمار غلطی را تصحیح کند و یا
راه جدیدی برای نگرش به موضوع ارائه کند،
نقطه نظر شما در انتهای مطلب اصلی و همراه با نظر خودم درج خواهد شد.
نظرات این وبلاگ پاک نخواهند شد مگر با استثنائاتی.
به کار گرفته شده از بیست و دوم شهریور هزار و سیصد و هشتاد و هفت

جستجو در منابع بلاگر

Custom Serach

فید / خوراک / خبرمایه

اشتراک فید

دریافت توسط ایمیل

آدرس ایمیل خود را وارد کنید:

Delivered by FeedBurner

خواندنیها از وبلاگشهر